فرانسه و آلمان از رکود اقتصادی در آمدند

Image caption رشد اقتصادی آلمان به خاطر احیای صادراتش نبوده است

به دنبال یک سال رشد اقتصادی منفی در فرانسه و آلمان، ارقام اعلام شده توسط دو کشور، که بزرگترین اقتصادهای اروپا قلمداد می شوند، به طور غیرمنتظره ای نشان داده است که آنها از رکود اقتصادی بیرون آمده اند.

در حالی که پیش بینی می شده است که اقتصاد فرانسه و آلمان همچنان سیر نزولی خود را طی کند، دو کشور در سه ماهه دوم سال 2009 به میزان سه دهم درصد رشد اقتصادی داشته اند.

این در حالی است که خزانه داری فدرال آمریکا روز چهارشنبه (12 اوت)، گفت اقتصاد این کشور وضعیت ثابتی به خود می گیرد.

در بریتانیا نیز رئیس بانک مرکزی انگلستان گفته است که نشانه هایی امیدوارکننده در وضعیت اقتصادی این کشور دیده می شود اما هشدار داده است که بهبود وضعیت اقتصادی بریتانیا کند و نامعلوم خواهد بود.

آلمان و فرانسه بزرگترین اقتصادها در منطقه یورو هستند و بازگشت غیرمنتظره آنها به رشد اقتصادی به مابقی کشورهای این منطقه کمک می کند.

سقوط اقتصادی شانزده کشور اروپایی که پول رایج آنها یورو است، در سه ماهه دوم امسال یک دهم درصد بوده است که نشان می دهد شتاب سیر نزولی در اقتصاد آنها در مقایسه با اوایل سال، کندتر بوده است.

آلمان به دلیل کاهش در تجارت جهانی و محدود شدن صادراتش، وارد رکود اقتصادی شد.

اما مارک گریگوری، گزارشگر بی بی سی در امور تجاری می گوید که ارقامی که تازه منتشر شده به این معنی نیست که صادرات آلمان احیا شده است. بازگشت اقتصاد این کشور به وضعیت رشد، به دلیل بهبود اقتصاد داخلی بوده است.

اما اقتصاددانان هشدار داده اند که اقتصاد داخلی آلمان همچنان بسیار شکننده است.

بیکاری در این کشور هنوز رو به افزایش است و افزایش مصرف داخلی از جمله ناشی از ترغیب های اقتصادی دولت بوده است. پرداخت وجه نقدی در ازای تعویض خودروهای کهنه با خودروهای نو، یکی از این مشوق ها بوده است که دوره آن بزودی به پایان می رسد.

اقتصاد آلمان از چاله ای عمیق بیرون می خزد - میزان تولید بین ماه های آوریل و ژوئن، با این که در آغاز سال جاری بالا رفته بود، هنوز هم هفت درصد کمتر از همین دوره زمانی در سال گذشته بوده است.

به گفته گزارشگر بی بی سی، پیام ارقام جدید اعلام شده توسط آلمان و فرانسه این است که اوضاع اقتصادی دو اقتصاد بزرگ اروپا بهتر شده است اما نباید خیلی ذوق زده شد.

مطالب مرتبط