اقتصاد ژاپن رسما از رکود خارج شد

Image caption مصرف خصوصی در داخل ژاپن همچنان پایین تر از انتظار اقتصاددانان این کشور است

به دنبال رشد اقتصادی به میزان 9 دهم درصد در سه ماهه دوم سال 2009، ژاپن از رکود اقتصادی بیرون آمده است.

رشد اقتصادی که در این کشور بین ماه های آوریل تا ژوئن امسال مشاهده شده است در پی انقباضی رخ داده که ژاپن برای یک سال با آن دست به گریبان بوده است.

گزارشگران می گویند دلیل رشد اقتصادی اخیر در ژاپن، مشوق های بزرگ دولتی بوده است اما این مشوق ها پایان می یابد و روشن نیست که تاثیرات مثبت آنها تا چه زمانی دوام بیاورد.

آمار و ارقام اخیر نشان داده است که اقتصادهای مهم دیگر جهان نیز از رکود بیرون آمده اند. اقتصاد آلمان، فرانسه و هنگ کنگ از جمله این اقتصادها بوده اند. بهتر شدن وضعیت اقتصادی در نقاط مختلف جهان نشانه ای است از این که شتاب رشد منفی اقتصاد جهان آرام تر شده است.

علیرغم خارج شدن ژاپن از رکود اقتصادی، نیکی، شاخص سهام اصلی این کشور، کاهش داشته است چون رشد اقتصادی که در سه ماهه دوم امسال در این کشور رخ داده به اندازه ای که تحلیلگران اقتصادی ژاپن انتظار آن را داشته اند، نبوده است.

اگر ارقام سه ماهه دوم برای یک سال تمام پابرجا بماند، اقتصاد ژاپن سه و هفت دهم درصد رشد خواهد کرد اما بازار ژاپن انتظار داشته است که رشد اقتصادی این کشور در این مدت به سه و 9 دهم درصد برسد.

"سهمی مثبت"

در حالی که وضعیت نامطلوب اقتصادی جهان آسیب زیادی به صادرات ژاپن وارد کرد، این کشور سال گذشته رسما وارد رکود اقتصادی شد و رشد اقتصادی در سه ماهه اول سال (از ژانویه تا مارس)، به شدت پائین آمد.

رولند بورک، گزارشگر بی بی سی در توکیو، می گوید مشوق های دولت (بالغ بر 260 میلیارد دلار)، که از جمله شامل دادن وجه نقد و یارانه برای خرید خودرو و وسایل خانه می شده ، به تقویت اقتصاد کمک کرده است.

تولید کنندگان ژاپن نیز از بازگشت مشتریان خود در چین و دیگر بازارهای جهان سود برده اند. این در حالی است که صادرات ژاپن نیز در سه ماهه دوم به میزان 6 و سه دهم درصد بالا رفت.

اما گزارشگر بی بی سی معتقد است که ژاپن ممکن است همچنان برای رسیدن به بهبود اقتصادی پایدار، راه درازی در پیش رو داشته باشد چون به رغم مشوق های دولت، مصرف خصوصی در داخل این کشور فقط هشت دهم درصد افزایش داشته است.

سایجیرو تاگشیتا، مدیر موسسه مالی میزوهو که دومین بانک بزرگ ژاپن محسوب می شود، به بی بی سی گفت اقتصاد ژاپن اکنون "به طور واقعی جان گرفته است."

او گفت: "ما یقینا از نگرشی که بیش از اندازه منفی بوده است، بیرون می آییم ... اما مشکلات بزرگی هنوز باقی است که مصرف خصوصی در داخل این کشور از جمله آنهاست."

آقای تاگشیتا افزود: "ما می دانیم که افزایش رشد اقتصادی در سه ماهه دوم خوب بوده است اما دلیل آن هزینه ای است که دولت بابت مشوق های اقتصادی خود متقبل شده و پرداخته است."

اقتصاد ژاپن به شدت به صادراتش وابسته است.

بانک ژاپن اخیرا با انتشار گزارشی نگرش محتاطانه خود را در ارتباط با اقتصاد این کشور تشریح کرد.

در حالی که این گزارش می گوید شرایط اقتصادی ژاپن دیگر رو به وخامت نیست، هشدار می دهد که بیکاری همچنان بالا خواهد ماند و مصرف پایین.

ماه گذشته، این بانک پیش بینی کرد که اقتصاد ژاپن تا مارس 2010، سه و چهار دهم درصد انقباض خواهد داشت.

مطالب مرتبط