سوزاندن جسد به جای کفن و دفن برای صرفه جویی

گلوریا رودریگز
Image caption هزینه تدفین مادر گلوریا رودریگز بیش از 10 هزار دلار تمام شد

بحران کنونی اقتصادی حتی مردگان را بی نصیب نگذاشته است.

آمریکایی ها در سال جدید در مقایسه با سال گذشته پول کمتری صرف هزینه مراسم کفن و دفن می کنند.

مدیران بیشتر سرویس های کفن و دفن در آمریکا می گویند عده بیشتری از مردم تابوت های ارزان تری انتخاب می کنند و یا به جای تدفین سنتی، سوزاندن جسد را انتخاب می کنند.

همچنین برای برگزاری مراسم تدفین، مردم کمتر از کلیسا استفاده می کنند و از خرید تاج گل های گران قیمت و نیز اتومبیل لیموزین برای تشییع جنازه، خودداری می کنند.

مدیران سرویس های کفن و دفن در لس آنجلس می گویند سوزاندن جسد در سردخانه این شهر، در شش ماه اول سال جاری میلادی 25 درصد افزایش یافته چون عده زیادی از خانواده ها به دلیل این که از عهده مخارج تدفین بر نمی آیند از مراجعه به سردخانه برای تحویل گرفتن جسد خویشاوند خود خودداری می کنند و در نتیجه جسدهای بی صاحب سوزانده می شوند.

علاوه بر این شمار کسانی که به خرید تابوت های ارزان قیمت از تابوت فروشی هایی که تخفیف می دهند، روی آورده اند افزایش یافته است.

در مراسم سنتی کفن و دفن، قیمت یک تابوت ممکن است به 20 هزار دلار برسد مانند مدلی که برای تدفین مایکل جکسون از آن استفاده شده است.

البته لزومی هم ندارد که مراسم تا این حد پر هزینه باشد.

به طور مثال یک سازمان خیریه کفن و دفن می گوید با کمتر از 500 دلار هم می شود تابوت ساده ای خرید.

ولی آنچه که بحران اقتصادی نتوانسته آن را تغییر دهد عدم تمایل مردم به برنامه ریزی برای مرگ و فراهم آوردن مقدمات آن است.

گلوریا رودریگز، یک مهاجر کلمبیایی است که بیش از سی سال است در شهر میامی گل فروشی دارد.

هنگامی که مادر وی در 82 سالگی فوت کرد، بیش از 10 هزار دلار صرف هزینه کفن و دفن او شد چون همه چیز در فرصت بسیار کم فراهم آورده شده بود.

گلوریا می گوید: "ما نمی خواهیم به این چیزها فکر کنیم. هنگامی که مادرم سه ماه قبل فوت کرد من حتی نمی دانستم او خواهان چه نوع مراسمی برای به خاک سپاری اش بوده است. ما نمی خواهیم قبول کنیم که این اتفاق خواهد افتاد."

تخمین زده می شود که هر سال حدود دو و نیم میلیون نفر در آمریکا فوت می کنند.

بیش از 35 درصد این افراد سوزاندن جسد را انتخاب کرده اند و گفته می شود در سه سال آینده این رقم ممکن است به 50 درصد افزایش یابد.

هزینه سوزاندن جسد در آمریکا در حال حاضر 695 دلار است.