اسامی 4,450 مشتری آمریکایی بانک سوئیسی فاش می شود

یو بی اس
Image caption دولت آمریکا در پی شهروندان این کشور است که از پرداخت مالیات امتناع کرده اند

"یو بی اس"، یکی از بزرگ ترین بانک های سوئیس، با رضایت دولت این کشور و در پی شکایت دولت آمریکا به زودی اسامی 4,450 نفر از مشتریان آمریکایی خود که دارای حساب های محرمانه در این بانک هستند را به این کشور تحویل خواهد داد.

یو بی اس هرچند از پرداخت جریمه نقدی به دولت آمریکا معاف شده است، اما به گفته ناظران توافق بدست آمده بین دولت های سوئیس و آمریکا ضربه ای به نظام بانکی سوئیس است که به خاطر محرمانه نگاه داشتن نام مشتریان خود شهرت جهانی دارد.

در همین رابطه، دولت سوئیس همچنین پذیرفته است که به طور جداگانه درخواست آمریکا برای دریافت اطلاعات در مورد آمریکایی هایی که در بانک های دیگر سوئیس حساب های محرمانه دارند را بررسی کند.

دولت آمریکا در ماه فوریه امسال ضمن شکایت از یو بی اس در دادگاهی در این کشور، خواهان دریافت اسامی حدود 10 هزار آمریکایی که در یو بی اس حساب دارند شده بود.

آمریکا تخمین می زند که این افراد برای فرار از پرداخت مالیات به دولت آمریکا، دست کم 18 میلیارد به طور غیرقانونی در یو بی اس به سپرده گذاشته باشند.

بانک های سوئیسی از جمله یو بی اس به خاطر ارائه حساب های سری و پنهان نگاه داشتن نام مشتری های خود در دنیا شهرت دارند.

اما دولت آمریکا یو بی اس را متهم کرده بود که به شهروندان آمریکا برای فرار از پرداخت مالیات کمک کرده است.

این بانک سرانجام روز چهارشنبه (19 اوت) اعلام کرد که اسامی حدود 4500 مشتری آمریکایی خود را به دولت آمریکا تسلیم خواهد کرد.

ملاک و چگونگی انتخاب این افراد اعلام نشده است، اما گفته میشود که آن ها صاحب حساب های بانکی مختلف هستند.

این افراد در صورت نقض قوانین مالیاتی آمریکا در این کشور مورد پیگرد قضایی قرار خواهند گرفت و با جریمه های نقدی سنگین و احتمالا حبس روبرو خواهند بود.

دولت آمریکا تا 23 سپتامبر امسال به شهروندانی که بدون پرداخت مالیات سرمایه های خود را در بانک های سوئیسی نگاه می دارند فرصت داده است که به طور داوطلبانه خود را معرفی کنند.

در این صورت این افراد ضمن پرداخت مالیات معوقه و جریمه نقدی از تحت تعقیب جنایی توسط دادستان های فدرال قرار نخواهند گرفت.

در ماه فوریه امسال نیز بانک یو بی اس موافقت کرد که برای حل و فصل پرونده ای مشابه به دولت آمریکا 780 میلیون دلار جریمه نقدی بپردازد.

یو بی اس همچنین موافقت کرده بود که نام حدود 250 تن از مشتریان آمریکایی را در اختیار دولت آمریکا قرار دهد.

اما فقط یک روز بعد از این تصمیم دادستان های فدرال شکایت مشابه ای علیه یو بی اس مطرح کردند.

اقدام دولت آمریکا در طرح پرونده علیه بانک یو بی اس روابط دیپلماتیک آمریکا و سوئیس را با مشکل دچار کرده بود.

این اقدام همچنین نظام بانکی سوئیس که بر سری بودن حساب ها و مخفی نگاه داشتن نام مشتریان استوار می باشد را به چالش کشیده است.

مطالب مرتبط