اوباما رئیس بانک مرکزی آمریکا را در سمتش ابقا کرد

بن برنانکه
Image caption آقای برنانکه در گذشته استاد اقتصاد دانشگاه پرینستون بوده است

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، بن برنانکه، رئیس بانک مرکزی این کشور، را برای یک دوره چهارساله دیگر در سمتش ابقا کرد.

این در حالیست که بر اساس پیش بینی دولت اوباما، آمریکا بین سال های 2010 تا 2019 میلادی احتمالا با کسری بودجه 9 تریلیون دلاری مواجه خواهد بود.

بن برنانکه، رئیس بانک مرکزی آمریکا، اقتصاددان است و پیشتر استاد دانشگاه پرینستون آمریکا بود.

جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، در فوریه سال 2006 میلادی آقای برنانکه، را به عنوان جایگزین آلن گرین اسپن، رئیس وقت بانک مرکزی برگزید.

باراک اوباما روز سه شنبه (25 اوت) از عملکرد بن برنانکه برای مقابله با بحران جاری در اقتصاد آمریکا تمجید کرد.

به گفته او، بن برنانکه در برابر نظام مالی به گفته باراک اوباما در معرض سقوط آمریکا با "آرامی" و "خردمندانه" عمل کرده است.

باراک اوباما خبر ابقای رئیس بانک مرکزی را در شهر اوک بلافس ایالت ماساچوست در یک کنفرانس خبری مشترک که خود آقای برنانکه نیز در آن حضور داشت اعلام کرد.

وی در عین حال بر ادامه استقلال و عملکرد غیرسیاسی بانک مرکزی تاکید کرد.

به این ترتیب، در صورت تایید نهایی مجلس سنای آمریکا، بن برنانکه، 55 ساله، از فوریه سال 2010 میلادی دوره دوم تصدی خود را به مدت چهار سال آغاز خواهد کرد.

کسری بودجه

کاخ سفید روز سه شنبه همچنین اعلام کرد که میزان کسری بودجه آمریکا طی 10 سال آینده حدود دو تریلیون دلار بیشتر از مبلغی خواهد بود که پیشتر اعلام کرده بود.

دولت باراک اوباما این رقم را حدود 7 تریلیون دلار اعلام کرده بود، اما حال می گوید که طی دهه آینده آمریکا با کسری بودجه احتمالی 9 تریلیون دلار روبرو خواهد بود.

در صورت تحقق این سناریو، بدهی ملی آمریکا از سقف کنونی 11 تریلیون دلار به 20 تریلیون دلار خواهد رسید.

ناظران می گویند کسری بودجه و بدهی ملی کلان آمریکا مانعی جدی بر سر برنامه های داخلی پرهزینه باراک اوباما به خصوص اصلاح نظام بیمه درمانی است.

اداره بودجه کنگره تخمین زده است که دولت آمریکا در سال مالی جاری با کسری بودجه 1.59 تریلیون دلاری روبرو خواهد بود.

بخش اعظم کسری بودجه آمریکا به دلیل طرح های محرک اقتصادی به ارزش صدها میلیارد دلار بوجوده آمده است.

کنگره آمریکا به درخواست دولت جورج بوش و دولت باراک اوباما برای نجات نظام مالی آمریکا و نیز خروج اقتصاد این کشور از رکود جاری تا کنون دست کم دو طرح که هر یک بیش از 700 میلیارد دلار هزینه داشته را تصویب کرده است.

رئیس بانک مرکزی آمریکا اعلام کرده که رکود اقتصادی این کشور در شرف پایان است و بهبود اقتصادی هرچند آهسته، به زودی آغاز خواهد شد.

مطالب مرتبط