افزایش شمار نوزادان مطبوعات بریتانیا را به وحشت انداخت

Image caption انفجار زاد و ولد در بریتانیا

اخیرا در بریتانیا اعلام شد که جمعیت این کشور برای اولین بار از مرز 61 میلیون نفر گذشته است. انتشار این خبر روزنامه های بریتانیا را به هیجان آورده و هر یک در شماره امروز خود به آن واکنش نشان داده اند.

"انفجار زاد و ولد" تیتر اصلی صفحه اول روزنامه دیلی تلگراف است. این روزنامه آورده که شمار نوزادانی که در یک سال گذشته در بریتانیا متولد شده اند، در این کشور از سال 1973 بی سابقه بوده است.

روزنامه های دیلی میل و دیلی اکسپرس ابراز نگرانی کرده اند که مادر 25 درصد از کودکانی که در این کشور در یک سال گذشته متولد شده اند، ملیتی غیر بریتانیایی داشته اند.

روزنامه تایمز نوشته است که این وضعیت از جمله توازن قومی در بریتانیا را تغییر خواهد داد.

آمار همیشه در حال تغییر

روزنامه دیلی تلگراف در گزارش خود آورده است که افزایش جمعیت بریتانیا و رسیدن آن به 61 میلیون و سیصد هزار نفر به دلیل انفجار زاد و ولد بوده است که بخشی از آن ناشی از مهاجرت هایی بوده که به این کشور شده است.

تام وایت هد، نگارنده گزارش دیلی تلگراف، می نویسد که برای اولین بار در بیش از یک دهه "تغییرات طبیعی" - اختلاف میان آمار تولدها و مرگ ها - از آمار خالص مهاجرت به عنوان عامل تعیین کننده میزان رشد جمعیت بریتانیا پیشی گرفته است.

در گزارش روزنامه دیلی تلگراف آمده است که افزایش میزان باروری در بریتانیا به بالاترین حد خود در سه دهه گذشته و همچنین کاهش شدید شمار خالص مهاجرت ها باعث به وجود آمدن این وضعیت شده اند. آمار مهاجرت به بریتانیا در سال گذشته به میزان 44 درصد کاهش داشت و فقط 118 هزار نفر به بریتانیا مهاجرت کردند.

نگارنده گزارش معتقد است که مهاجرت همچنان بر رشد جمعیت بریتانیا تاثیر زیادی دارد چون مادران تعدادی از نوزادان، خود زاده بریتانیا نبوده اند.

آمار منتشر شده توسط اداره ملی آمار بریتانیا همچنین نشان داده است که رکود اقتصادی باعث شده شمار مهاجرانی که به زادگاه خود باز می گردند، به ویژه آنهایی که از اروپای شرقی مهاجرت به بریتانیا مهاجرت کرده بودند، افزایش یابد.

به نوشته دیلی تلگراف سال گذشته 28 درصد کمتر مهاجر اروپای شرقی، از جمله لهستانی و اسلواک، وارد بریتانیا شدند. این در حالی بوده است که شمار مهاجرانی که سال گذشته به زادگاهشان بازگشتند نسبت به سال قبل تر از آن بیش از 50 درصد افزایش داشته است. سال گذشته 66 هزار مهاجر اروپای شرقی از بریتانیا به کشورهای زادگاه خود بازگشتند.

تام وایت هد می نویسد در یک سال گذشته در کل 408 هزار نفر به جمعیت بریتانیا اضافه شده اند که از سال 1972 تا کنون بزرگترین افزایشی است که در شمار جمعیت بریتانیا در یک سال دیده شده است. برخی معتقدند که این آمار در تاریخ بریتانیا بی سابقه بوده است.

دیلی تلگراف در انتها به نکته ای دیگر اشاره دارد و آن افزایش جمعیت سالمندان در این کشور است. این روزنامه می نویسد جمعیت سالمندان بریتانیا روندی صعودی را طی می کند و شمار بریتانیایی هایی که اکنون از مرز 85 سال گذشته اند یک میلیون و سیصد هزار نفر است که بی سابقه است. اکنون از هر پنجاه بریتانیایی یک نفر بالای 85 سال سن دارد.

مطالب مرتبط