زیان 123 میلیارد تومانی شرکت ایران خودرو

خودروی سمند
Image caption بدهی های ایران خودرو بیشتر از شش میلیارد دلار است

شرکت ایران خودرو بزرگترین خودروساز ایرانی در مجمع عمومی سهامداران اعلام کرده است که این شرکت سال گذشته 123 میلیارد تومان (123 میلیون دلار) زیان کرده و امسال سودی برای پرداخت ندارد.

شرکت ایران خودرو از شرکت های موفق و سودده بوده و طی 45 سال اخیر همواره سود داشته است و این اولین باری است که این شرکت زیان سنگینی متحمل شده است.

مشکل ایران خودرو فقط زیانی نیست که سال گذشته داشته، این شرکت بدهی هنگفتی نیز دارد.

بدهی این شرکت بیشتر از شش هزار میلیارد تومان (شش میلیارد دلار) اعلام شده است و حتی برخی منابع میزان این بدهی را تا ده میلیارد دلار نیز برآورد کرده اند.

دلایل بروز بحران در شرکت ایران خودرو به درستی مشخص نیست اما برخی می گویند که سرمایه گذاری این شرکت در کشورهای خارجی، سودده نبوده و بخشی از بدهی های این شرکت ناشی از این برنامه است.

سرمایه گذاری این شرکت در تولید محصولات جدید و برخی طرح های صنعتی، ثابت بودن قیمت خودرو و بحران مالی جهانی از جمله مواردی است که از آنها به عنوان عامل بحران یاد می شود.

ایران خودرو برای اجرای طرح های توسعه خود در سه سال آینده 500 میلیارد تومان (500 میلیون دلار) در نظر گرفته است و قرار است در این مدت یازده محصول جدید را نیز روانه بازار کند.

سهامداران ایران خودرو در مجمع عمومی این شرکت از مدیران پرسیده اند که وقتی تولید هر محصول جدید بین 250 تا 300 میلیارد تومان هزینه دارد چگونه ایران خودرو خواهد توانست با این رقم یازده مدل جدید خودرو وارد بازارکند.

جواد نجم الدین مدیر عامل ایران خودرو در پاسخ به سهامداران گفته است که رقم 250 میلیارد تومان برای طراحی یک محصول کامل است و ما همه محصولات مان را از نو طراحی نمی کنیم.

این شرکت با آنکه بخش عمده ای از سهامش به بخش خصوصی و نیمه دولتی واگذار شده است اما مدیریت آن از سوی دولت تعیین می شود و برخی منتقدان می گویند که دولت برای اجرای سیاست های خود شرکت هایی نظیر ایران خودرو را تحت فشار می گذارد و همین مسئله مشکلات ایران خودرو را دو چندان کرده است.

مدیران دولتی شرکت ایران خودرو می گویند از امسال تقریبا به میزان زیان سال گذشته سود خواهد داشت و این سود در دو سال بعد به بیشتر از یک هزار میلیارد تومان (یک میلیارد دلار) خواهد رسید.

برای مقابله با بحران مالی شدیدی که شرکت ایران خودرو با آن درگیر است، فروش بخشی از اموال این شرکت در دستور کار قرار گرفته است.

فروش سهام بانک پارسیان از بانکهای خصوصی ایران که شرکت ایران خودرو از مهمترین سهامداران آن است و پیش فروش محصولات و فروش بخشی از شرکت های وابسته از جمله طرح هایی است که برای خروج شرکت ایران خودرو از بحران مطرح شده است. برای کمک به این شرکت شورای پول واعتبار نیز یک هزار میلیارد تومان (یک میلیارد دلار) وام اختصاص داده است.

مطالب مرتبط