جریمه تاریخی یک شرکت داروسازی در آمریکا

شرکت داروسازی فایزر که از سوی دادستان های فدرال به تقلب و گمراه کردن مردم متهم شده بود، موافقت کرده است که بیش از دو میلیارد دلار جریمه به دولت آمریکا بپردازد.

فایزر یکی از بزرگ ترین شرکت های داروسازی جهان است و مرکز اصلی آن در شهر نیویورک آمریکا واقع است.

دولت آمریکا این شرکت را متهم کرده بود که در تبلیغات برخی از محصولاتش، عمدا مردم را گمراه می کرده است.

فایزر دارویی برای بیماری آرتروز بنام بکسترا تولید و به بازار عرضه کرده بود، اما در برچست دارو و آگهی های تبلیغاتی می گفت که بکسترا یک داروی مسکن نیز هست.

بکسترا در سال 2005 میلادی به حکم دولت فدرال، غیرمجاز شناخته و از بازار خارج شد.

به گفته دادستان های فدرال، فایزر تخلفات مشابه ای در مورد چند محصول دیگر خود از جمله داروهای جئودن، زایواکس و لایریکا نیز مرتکب شده بود.

دادستان های فدرال در همین رابطه، چندین پرونده کیفری علیه فایزر مطرح کرده بودند که می توانست در نهایت به مجازات حبس برای مدیران ارشد فایزر منجر شود.

این شرکت روز چهارشنبه (2 سپتامبر) موافقت کرد که در برابر مختومه اعلام شدن این پرونده ها، در مجموع جریمه های نقدی به ارزش 2.3 میلیارد دلار به دولت فدرال بپردازد.

این یکی از سنگین ترین جریمه هائیست که یک شرکت داروسازی تاکنون به دولت آمریکا پرداخته است.

ناظران این تحول را پیروزی مهمی برای دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، می دانند که تلاش می کند با پدیده تقلب های کلان در صنعت داروسازی و خدمات درمانی برخورد کند.

یکی از اتهامی های وارده به فایزر این بود که با پرداخت رشوه به شرکت های بیمه بزرگ، حمایت آن ها از کاربرد غیرمجاز داروهای یاد شده را کسب کرده بود.

فایزر حال با امضای تعهدنامه ای موافقت کرده است که بازرسان فدرال نظارت بیشتری بر داروهای تولیدی این شرکت اعمال کنند.