'توافق گروه 20 با پایان تدریجی حمایت مالی دولتها'

وزیران دارایی گروه 20
Image caption نشست بعدی وزیران دارایی گروه 20 در پیتسبورگ خواهد بود

آلیستر دارلینگ، وزیر دارایی بریتانیا می گوید وزیران دارایی بیست کشور صنعتی جهان موسوم به گروه 20، در اجلاس خود در لندن با اتخاذ سیستمی موافقت کرده اند که ناظر بر پایان تدریجی حمایت مالی دولت ها از اقتصادهای جهانی است..

ولی به گفته آلیستر دارلینگ دولت های شرکت کننده در اجلاس گروه 20 توافق کردند تا هنگامی که بهبود اقتصادی کامل حاصل نشده، به حمایت مالی خود ادامه دهند.

وزیر دارایی بریتانیا افزود ماموریتی که آنان شروع کرده اند، هنوز به پایان نرسیده است.

چند کشور پیشرفته صنعتی جهان از جمله آمریکا اخیرا طرح هایی را برای "استراتژی خروج" که ناظر بر پایان تدریجی حمایت مالی دولت ها از بانک ها و بخش های مختلف اقتصادی، ارائه داده بودند.

در پیش نویس بیانیه اجلاس که خبرنگاران آن را مشاهده کرده اند، وزیران دارایی گروه 20 همچنین در مورد استاندارد جهانی برای کاهش حقوق و پاداش بانکداران، توافق کرده اند ولی نتوانسته اند در مورد تعیین سقفی برای آن به توافق برسند.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانی در آغاز این اجلاس به شرکت کنندگان در اجلاس، هشدار داده بود که در پایان دادن به حمایت دولتی از بازارهای مالی جهانی عجله نکنند.

آقای براون گفت چنین کاری باعث خدشه وارد شدن به "شواهد تثبیت نشده بهبود" در اقتصاد جهان خواهد شد.

هرچند نخست وزیر بریتانیا تصمیم های گرفته شده در عرصه سیاست های مالی جهانی را "غیرمنتظره" خواند اما گفت این تصمیم ها برای حفظ میلیون ها فرصت شغلی در سرتاسر جهان لازم بوده است.

وزرای کشورهای برزیل، روسیه، هند و چین که بلوک اقتصادی "بریک" (Bric - حرف اول نام هر یک از این چهار کشور) را تشکیل می دهند، نیز پیش از اجلاس گروه 20، در دیداری هشدار دادند "بسیار زود است" که درباره پایان بحران مالی صحبت کرد.

آنها در توجیه این نظر، گفتند پول های کلانی را که از سوی دولت های سراسر جهان به صنایع و بخش های مختلف اقتصادی تزریق شده، نمی توان با عجله و بدون ایجاد مشکلات تازه تر از این نظام خارج کرد.

در ماه های اخیر در اقتصاد فرانسه، آلمان و ژاپن نشانه های خروج از رکود اقتصادی پدیدار شده است.

فرانسه پیشنهاد کرده بود قوانینی تدوین شود که پاداش ها را محدود کند، اما آلیستر دارلینگ، وزیر دارایی بریتانیا این پیشنهاد را "غیرقابل اجرا" دانسته و در عوض خواستار اجرای سیاستی شده بود که پاداش ها را به عملکرد طولانی مدت کارمندان و کارشناسان بانک وابسته می کند.

مطالب مرتبط