کارخانه‎ای کانادایی اوپل و واکسال را می‌خرد

شرکت خودروسازی جنرال موتورز اعلام کرد که کارخانه های اوپل و واکسال را به مگنا (Magna)، کارخانه کانادایی لوازم یدکی خودرو واگذار می کند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان با استقبال از این واگذاری گفت که از این تصمیم "خیلی خوشحال" شده است.

مگنا که توسط بانک روسی "اسبربانک" حمایت می شود گفته است که تمام چهار کارخانه این شرکت در آلمان را باز نگه خواهد داشت.

اما اتحادیه های بریتانیایی در خصوص آینده شغلی 5500 کارگر دو کارخانه واکسال در انگلستان ابراز نگرانی کرده اند.

اما یک سخنگوی مگنا گفته است که این شرکت، کارخانه الس می‌یر پورت در انگلستان را که در آن اتومبیل آسترا ساخته می شود، تعطیل نخواهد کرد.

ادامه حیات کارخانجات اوپل در آلمان یک پیروزی برای آنگلا مرکل محسوب می شود که توانست از خطر بیکار شدن 25 هزار کارگر در این کشور جلوگیری کند.

تلاش خانم مرکل در ترغیب جنرال موتورز برای انتخاب مگنا به عنوان خریدار اوپل و واکسال، شانس او را در انتخابات بعدی آلمان تقویت خواهد کرد.

او تعهد کرده بود که در صورتی که جنرال موتورز، مگنا و حامیان مالی آن را به عنوان سهام داران عمده اوپل و واکسال انتخاب کند، دولت او به جنرال موتورز تا 4.5 میلیارد دلار ضمانت مالی ارائه خواهد کرد.

جنرال موتورز 55 درصد از سهام این کارخانه را به مگنا خواهد فروخت، 10 درصد آن همچنان متعلق به کارکنان آنهاست و 35 درصد باقیمانده در اختیار جنرال موتورز باقی خواهد ماند.

با وجود این که بخش عمده سهام اوپل و واکسال به مگنا فروخته خواهد شد، اما هنوز احتمال زیادی وجود دارد که حدود 10 هزار کارگر از 54 هزار کارگری که در سراسر اروپا برای این دو کارخانه کار می کنند، شغل خود را از دست دهند

بنیاد اوپل که 65 درصد خودروسازی جنرال موتورز را در اروپا در اختیار دارد، اعلام کرده است که این معامله " به سود اوپل و واکسال و کارکنان آنها خواهد بود."

کمپانی خودروسازی جنرال موتورز روز دوشنبه اول ماه ژوئن 2009 رسما اعلام ورشکستگی کرد و خواهان صدور رأی دادگاه برای حمایت از اموال این کمپانی شد.

ورشکستگی جنرال موتورز که زمانی بزرگترین کارخانه خودروسازی سازی دنیا بود، بزرگترین ورشکستگی یک فعالیت صنعتی در تاریخ آمریکا محسوب می شود.

مطالب مرتبط