قراردادهای گازی استرالیا با آسیا از صد میلیارد دلار گذشت

Image caption سایت شوران و طرح میدان گازی گورگون

استرالیا روز پنجشنبه (10 سپتامبر)، اعلام کرد قراردادی گازی با ژاپن و کره جنوبی منعقد کرده است که بر اساس آن استرالیا در 25 سال آینده گاز مایع به ارزش شصت میلیارد دلار به این دو کشور ارسال خواهد کرد.

کوین راد، نخست وزیر استرالیا، به پارلمان این کشور گفت شرکت نفتی شوران، که مقرش در آمریکاست، از میدان گازی گورگون در شرق استرالیا به دو کشور ژاپن و کره جنوبی گاز منتقل خواهد کرد. این میدان گازی از سال 2014 فعال می شود.

ماه گذشته استرالیا با چین قرارداد گازی به ارزش پنجاه میلیارد دلار و با هند قراردادی بیست و پنج میلیارد دلاری بست.

منابع گاز طبیعی نزدیک به یک چهارم نیاز سوختی جهان را تامین می کند که استفاده های اصلی آن از جمله تولید برق و سیستم گرمایی منازل است.

گاز طبیعی از نفت ارزانتر است و در مقایسه با سوخت ذغال کمتر آلودگی ایجاد می کند. اما این نوع سوخت در گذشته یک نقطه ضعف بزرگ داشته است. گاز از مایعات یا جامدات فضای بیشتری می گیرد و به همین دلیل حمل و نقلش هزینه بردار بوده است.

تا چندی پیش عملی ترین راه برای ارسال گاز طبیعی به بازارهای دور دست، لوله هایی بوده که به طور دائمی نصب می شده است.

اما در سال های اخیر پیشرفت در فن آوری تولید گاز طبیعی مایع یا "ال ان جی"، صنعت انتقال گاز را دگرگون کرده است.

گاز تحت فشار و سرما به مایع، که حملش آسانتر است، تبدیل شده و امکان حمل آن با تانکرهای دریایی، که هزینه ای کمتر دارد، ایجاد آمده است.

گاز مایع به راحتی قابل جا به جایی به نقاط مختلف جهان است و به همین دلیل بازارهای بالقوه آن گسترش یافته است.

همچنین مایع شدن گاز باعث شده مشتریان آن کمتر به یک فروشنده واحد متکی باشند و به گفته مارک گریگوری، گزارشگر بی بی سی در امور تجاری، خطر تنش های سیاسی و بسته شدن شیر فلکه خط های لوله گاز (همانطور که از جمله در مورد روسیه و اروپا مشاهده شد)، کاهش یافته است.

اما گاز مایع شده، مشکلاتی نیز دارد. تکنولوژی به کار گرفته شده برای تبدیل گاز طبیعی به مایع بسیار پیچیده و راه اندازی آن پرهزینه است.

گزارشگر بی بی سی می گوید میادین گاز طبیعی که از راه های آبی فاصله زیادی دارند هنوز هم برای انتقال محصول استخراجی خود به ترمینال های ترابری به نصب لوله نیاز دارند.

مطالب مرتبط