چین درباره واردات از آمریکا تحقیق می کند

Image caption آمریکا می گوید چین عمدا ارزش یوآن را پایین نگه داشته است

دولت چین می گوید تحقیقاتش را درباره لوازم یدکی خودرو و همچنین گوشت مرغ و تخم مرغ که از آمریکا وارد بازارهای چین می شود، آغاز کرده است.

این خبر در حالی منتشر شده که میان دو کشور بر سر مبادلات تجاری تنش هایی به وجود آمده است.

وزارت تجارت چین گفت شکایاتی دریافت کرده است مبنی بر این که برخی از محصولات آمریکایی در بازارهای چین زیر قیمت واقعی آنها به فروش می رسد یا ورودشان از طریق یارانه های ناعادلانه است.

این وزارتخانه در سایت اینترنتی خود آورده است که "بنا به قوانین ملی و قوانین سازمان تجارت جهانی، این وزارتخانه تحقیقات در باره برخی از کالاهای وارداتی از آمریکا را آغاز کرده است."

این وزارتخانه روز یکشنبه (13 سپتامبر)، گفت نگرانی هایی وجود دارد که برخی محصولات وارداتی از آمریکا به صنایع داخلی چین آسیب می زند.

وزارت تجارت چین می گوید: "اخیرا صاحبان صنایع داخلی به ما گفته اند که لوازم یدکی خودرو و گوشت مرغی که از آمریکا وارد بازار چین شده است از طریق عرضه ارزانتر این کالاها، استفاده از یارانه ها و سایر تدابیر تجاری غیرعادلانه بوده است."

دولت چین روز شنبه (12 سپتامبر)، به تعرفه های گمرکی جدیدی که آمریکا برای لاستیک وارداتی از چین اعلام کرده است، با خشم واکنش نشان داد.

مقام های کاخ سفید گفته اند که گمرک سنگین"در جهت ترمیم اخلالی بوده است که در بازار لاستیک آمریکا به وجود آمده است."

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا موافقت کرده است هزینه گمرک لاستیک وارداتی از چین، که در خودروهای شخصی و کامیون های سبک مورد استفاده است، افزایش یابد و این وضعیت تا سه سال آینده ادامه داشته باشد.

ابی مودزلی، گزارشگر بخش آسیای شرقی بی بی سی می گوید علیرغم تلاش هایی که برای بهبود اقتصاد جهانی شده، موضوعات تجاری اغلب منشا تنش میان آمریکا و چین، دو اقتصاد بزرگ جهان، بوده است.

آمریکا مدت هاست چین را متهم کرده که پیرو سیاست های حمایتی است.

آمریکا همچنین از حجم بالای کالاهای وارداتی به این کشور ناراضی است و می گوید دولت چین عمدا ارزش یوآن، پول رایج چین را پایین نگه داشته تا صادرات خود را به طور کاذب ارزان عرضه کند.

دولت چین، در مقابل، آمریکا را به دنبال کردن سیاست های حمایتی متهم کرده و گفته است این کشور نیز حق دارد از تدابیری مشابه استفاده کند.

اواخر ماه سپتامبر سال جاری، باراک اوباما میزبان نشست بزرگترین اقتصادهای جهان، موسوم به گروه بیست، خواهد بود. چین از جمله کشورهای شرکت کننده در این گردهمایی است.

مطالب مرتبط