'منطقه یورو' از رکود بیرون می آید

یورو
Image caption گزارش حاکی از بیرون آمدن تدریجی کشورهای منطقه یورو از رکود است

کمیسیون اروپا پیش بینی کرده است که اقتصاد سراسر اروپا در طول سال 2009 حدود 4 در صد رشد منفی خواهد داشت ولی قبل از پایان سال، بهبود وضعیت اقتصادی شروع خواهد شد.

در تازه ترین گزارشی که این کمیسیون تهیه کرده گفته شده که اقتصاد اتحادیه اروپا به نقطه عطف رسیده است.

طبق این گزارش، رشد اقتصادی کشورهای منطقه در فاصله ماه های ژوئیه تا سپتامبر معادل دو دهم درصد خواهد بود. رشد اقتصادی فرانسه و آلمان همچنان ادامه یافته و ایتالیا نیز از رکود خارج خواهد شد.

تهیه کنندگان گزارش، رشد اقتصادی بریتانیا را که خارج از منطقه یوروست، در این مدت دو دهم درصد تعیین کرده اند که نشان دهنده پایان رکود اقتصادی در این کشور است.

بنا بر این گزارش، هزینه های کلان دولت موجب بهبود چشم انداز اقتصادی شده است ولی بدهی های دولتی را باید در مرحله ای مهار کرد.

همچنین پیش بینی شده که نرخ بیکاری احتمالا افزایش خواهد یافت.

در مورد وضعیت اقتصادی در سال 2010، نظر تهیه کنندگان گزارش کمیسیون اروپا این است که بی اطمینانی همچنان وجود خواهد داشت و هرگونه بهبود اقتصادی می تواند متزلزل باشد.

آمار تازه ای که توسط کمیسون اروپا انتشار یافته، نشان می دهد که در فاصله ماه های مارس تا ژوئیه سال 2009، تعداد کسانی که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا کار خود را از دست دادند بیش از یک میلیون و 400 هزار نفر بوده است.

بانک مرکزی اروپایی نیز اخیرا پیش بینی کرده بود که رشد اقتصادی کشورهای منطقه یورو شروع شده و دوره ثبات و بهبود تدریجی وضعیت اقتصادی آغاز خواهد شد.

نظرسنجی در باره سیاست دولت ها برای مهار رکود اقتصادی

در تحولی دیگر، نتیجه نظرسنجی از مردم سراسر جهان در مورد برنامه دولت ها برای مهار رکود و تحت قاعده در آوردن اقتصادهای ملی، نشان می دهد که اکثر مردم از اقدامات دولت هایشان در این زمینه ابراز رضایت کرده اند.

این نظر سنجی توسط سرویس جهانی بی بی سی صورت گرفته و برای تهیه آن با 22 هزار نفر در 20 کشور صحبت شده است.

نتیجه نظرسنجی نشان می دهد که در 13 کشور اکثریت مردم با برنامه های دولت موافق بوده اند ولی سیاست تضمین بدهی های بانک ها توسط دولت، بحث انگیزتر بوده است.

مطالب مرتبط