اوباما خواهان نظارت جدی بر موسسه های مالی شد

باراک اوباما
Image caption باراک اوباما گفت برای بهبود وضعیت اقتصادی آمریکا راهی طولانی باید پیموده شود

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در اولین سالگرد آغاز بحران در نظام مالی کشورش و جهان، خواهان نظارت جدی بر عملکرد بانک ها و موسسه های مالی شد.

یک سال پیش، بانک سرمایه گذار لیمن برادرز، یکی از بزرگ ترین موسسه های مالی فعال در بازارهای بورس آمریکا (وال استریت) در نیویورک اعلان ورشکستگی کرد.

ناظران سقوط لیمن برادرز را سرآغاز بحرانی می دانند که به باور آن ها نظام بانکی- مالی آمریکا را به مرز سقوط رساند و در عین حال به بازارهای بورس و نظام مالی کشورهای دیگر نیز سرایت کرد.

رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه (14 سپتامبر) در نیویورک که وال استریت در آن واقع است، در نطق خود از کنگره خواست که تا پایان سال میلادی جاری طرح اصلاح سیستم نظارتی فدرال بر نظام بانکی و وال استریت را تصویب کند.

او گفت که دولتش در نظر دارد که حمایت مدیران موسسه های مالی و بانک های بزرگ فعال در وال استریت را از سیستم نظارتی مورد نظرش جلب کند.

منتقدان باراک اوباما می گویند که در نظر گرفتن ضوابط و مقررات دست و پا گیر می تواند که بازارهای مالی و اقتصاد آمریکا را با مشکلات تازه ای روبرو کند.

باراک اوباما روز دوشنبه هشدار داد که برخی مدیران موسسه های مالی بزرگ از بحران اخیر درس عبرت نگرفته اند و همچنان اشتباهاتی که به این بحران دامن زد را تکرار می کنند.

او گفت: "کارهای قدیمی که باعث بروز این بحران شد، قابل تحمل نیست. همین که بعضی ها در حال تکرار این کارها هستند، نیاز به اصلاحات فوری را ثابت می کند. تاریخ در این مورد نباید تکرار شود."

منظور باراک اوباما از کارهای قدیمی، پرداخت پاداش های کلان به مدیران ارشد موسسه های مالی وال استریت است که به شدت از سوی دولت وی و مردم مورد انتقاد قرار گرفته است.

بسیاری از این موسسات مالی و بانک ها با کمک مستقیم دولت آمریکا که بخش عمده آن از محل مالیات های مردم این کشور تامین می شود، از ورشکستگی نجات پیدا کرده اند.

کنگره آمریکا طی یک سال گذشته دو طرح کلان که هر یک بیش از 700 میلیارد دلار برای این کشور هزینه داشته است، تصویب کرد تا این که نظام مالی آمریکا را از سقوط نجات و اقتصادش را از رکود جاری خارج کند.

دولت باراک اوباما در نظر دارد که تا پایان سال میلادی جاری، یک نهاد فدرال برای حفاظت از منافع مصرف کنندگان در برابر فعالیت های موسسه های مالی و بانک های بزرگ تاسیس کند.

آن طور که رئیس جمهوری آمریکا در نیویورک تاکید کرد، ضوابط و مقرراتی جدی باید تصویب شود تا در آینده خطر سقوط بانک ها و موسسه های بزرگ را به حداقل برساند.

مطالب مرتبط