سالگرد جدی ترین بحران اقتصادی 60 سال اخیر

بانک لیمن برادرز
Image caption ورشکستگی بانک لیمن برادرز، سرآغاز بحران اقتصادی و مالی در سراسر دنیا بود

یک سال پس از ورشکستگی بانک آمریکایی Leman Brothers که جهان را در جدی ترین بحران اقتصادی 60 سال اخیر فرو برد، گوردون براون نخست وزیر بریتانیا از تصمیم استفاده از میلیاردها دلار برای تضمین بدهی های نظام مالی دفاع کرد.

این بانک که زمانی چهارمین بانک بزرگ سرمایه گذاری آمریکا محسوب می شد در ساعات اولیه روز 15 سپتامبر سال 2008، اعلام ورشکستگی کرد.

این موضوع وحشت و هراس زیادی در بازارهای مالی ایجاد کرد و در تمام نقاط دنیا مردم در صدد بیرون آوردن پول خود از بانک ها برآمدند.

آقای براون گفت بانک لیمن، آنچنان در شبکه بانکی جهانی گرفتار شده بود که ورشکستگی این بانک، دنیا را با خطر وخیم ترین رکود اقتصادی از دهه 1930 تا کنون، رو برو کرد.

نخست وزیر بریتانیا هشدار داد که یک سال پس از این واقعه، بهبود وضعیت اقتصادی هنوز متزلزل و شکننده است.

آقای براون درخواست کاهش قابل توجه بودجه تضمین بدهی ها را رد کرد و گفت در عوض دولت او در صدد کاهش هزینه ها و نیز کارآیی بیشتر برآمده و در همین حال خدماتی را که مردم به آن وابسته اند فراهم خواهد آورد.

گوردون براون گفت او مصمم است در جریان اجلاس آتی گروه 20 ( شامل 20 کشور ثروتمند جهان) برای جلوگیری از بروز بحران مشابهی در آینده، بررسی عملکرد بانک ها را تکمیل کرده و در باره مقررات دادن پاداش به مقامات بلند پایه بانک ها، تصمیماتی اتخاذ کنند.

اجلاس گروه 20 که به منظور بحث در باره وضعیت اقتصادی جهانی است، هفته آینده در شهر پیتسبورگ در آمریکا افتتاح خواهد شد.

آندرو واکر گزارشگر بی بی سی در امور اقتصادی می گوید در حال حاضر شواهد فزاینده ای در مورد بهتر شدن وضعیت اقتصادی جهان دیده می شود. رشد اقتصادی فرانسه، آلمان و ژاپن در سه ماه دوم سال 2009 از سر گرفته شده و چین که برای مدتی آهنگ رشد اقتصادی اش کند شده بود، دوباره در مسیر رشد اقتصادی سریع حرکت می کند.

مطالب مرتبط