افزایش شدید واردات میوه به ایران

میوه
Image caption در پنج ماه اول نسبت به سال گذشته 75 میلیون دلار بیشتر میوه وارد ایران شده است

گمرک ایران گزارش داده که در پنج ماه اول امسال بیشتر از 397 هزار تن میوه وارد ایران شده است که نسبت به سال گذشته 66 درصد افزایش نشان می دهد.

خبرگزاری دانشجویان ایران به نقل از گمرک نوشته که ارزش میوه های وارداتی در پنج ماه اول سال گذشته 117 میلیون دلار بوده در حالی که این رقم در پنج ماه اول امسال به 195 میلیون دلار رسیده است.

بیشترین میوه های وارداتی از کشورهای ترکیه، امارات و فیلیپین بوده و بعد از این سه کشور هم پاکستان، چین، ویتنام، مصر، مالزی، فرانسه، شیلی، کانادا، سریلانکا، سوریه، تایلند، ایتالیا، افغانستان، اندونزی، و آفریقای جنوبی قرار دارند.

موز، پرتقال و گلابی عمده ترین میوه های وارداتی به ایران بوده و در پنج ماه اول سال بیشتر از 265 هزارتن موز، 92 هزار تن پرتقال و بیشتر از 9 هزارتن گلابی وارد ایران شده است.

انگور، مویز، سیب، نارنگی، لیمو، آناناس، نارگیل، بادام هندی، انجیر، گریپ فروت از جمله دیگر میوه های وارداتی به ایران است.

در میان محصولاتی که در پنج ماه اول سال وارد شده اند، محصولاتی نظیر انگور خشک به چشم می خورند که تولید آنها در ایران بسیار بالاست و جزو محصولات صادراتی به حساب می آیند.

گوجه فرنگی، آلو، هلو، شلیل، زرد آلو، فندق و گردو نیز از جمله میوه هایی است که امسال در ردیف میوه های وارداتی گمرک قرار گرفته است در حالی که این محصولات در سالهای گذشته جزو محصولات وارداتی نبودند.

Image caption واردات ایران در پنج ماه اول به حدود 20 میلیارد دلار رسیده است

در چند سال اخیر و پس از افزایش درآمدهای نفتی، واردات انواع میوه به ایران به شدت افزایش پیدا کرده است و گزارش جدید گمرک نشان می دهد که این روند ادامه دارد.

به دلیل افزایش واردات میوه، برخی تولید کنندگان داخلی میوه نظیر پرتقال و نارنگی بارها اعتراض خود را نسبت به آن اعلام کرده اند. به عقیده این گروه، واردات میوه ارزان باعث شده تا تولیدات داخلی با وجود کیفیت بالا، نتواند با محصولات وارداتی رقابت کند و به همین دلیل تولیدات باغداران روی دستشان مانده است.

برخی از باغداران ناچارند به اجبار محصول خود را با قیمت های بسیار پائین بفروشند ولی همان محصول با چندین برابر قیمت به مصرف کننده داخلی عرضه می شود.

گزارش گمرک نشان می دهد که در پنج ماه اول سال حجم واردات به حدود 20 میلیارد دلار رسیده است در حالی که صادرات غیرنفتی حدود هفت میلیارد دلار بوده است.

بزرگترین شریک تجاری ایران در بخش واردات، امارات متحده عربی است و 26 درصد کالاهای وارداتی ایران از این کشور وارد شده است. بعد از این کشور، آلمان، چین، کره و سوئیس قرار دارند.

عراق با حجم واردات یک میلیارد و 415 میلیون دلار از ایران در صدر فهرست واردکنندگان از ایران قرار دارد و کشورهای چین، امارات، هند و افغانستان در رده های بعد قرار دارند.

مطالب مرتبط