پیتسبورگ میزبان سران گروه ۲۰ و تظاهرکنندگان معترض

اجلاس رهبران گروه 20
Image caption سران گروه 20 پیشتر در جلسات دیگری بحران اقتصادی را بررسی کرده بودند

سران گروه ۲۰ پنجشنبه در پیتسبورگ آمریکا گردهم می آیند در اجلاس دو روزه خود وضع اقتصاد جهانی و مشکلات آن را بررسی کنند.

رهبران کشورهای گروه 20، متشکل از نوزده اقتصاد بزرگ جهان و اتحادیه اروپا، قرار است در اجلاس پیتسبورگ، به بازنگری مقررات مالی بین المللی و بررسی نحوه برخورد با رویه پرداخت حقوق و پاداش های کلان به مدیران بانک ها و موسسه های مالی و راه های مقابله با گرمایش زمین بپردازند.

علاوه بر رهبران گروه 20، تعداد زیادی از مخالفان جهانی شدن، ناراضیان از وضعیت کنونی اقتصاد جهانی، آنارشیست ها و طرفدارا ن گروه های مدافع محیط زیست نیز برای شرکت در تظاهرات گسترده به پیتسبورگ سفر کرده اند.

اجلاس پیتسبورگ دومین نشست سران گروه ۲۰ در سال ۲۰۰۹ است. اجلاس پیشین سران این گروه در ماه آوریل در بریتانیا برگزار شد.

در گروه ۲۰ شامل، علاوه بر کشورهای عمده صنعتی جهان، بعضی از کشورهای در حال توسعه مانند چین، هند و برزیل هم عضویت دارند.

اعضای این گروه بیشتر از ۸۰ درصد تولید ناخالص ملی جهان، ۸۰ درصد تجارت جهانی و ۶۶ درصد کل جمعیت جهان را به خود اختصاص داده است.

دستور کار اجلاس

سران گروه ۲۰ در نخستین نشست خود در واشنگتن در نوامبر ۲۰۰۸ و در اجلاس ماه آوریل سال جاری در لندن، از تلاش برای اصلاح بازارهای مالی با هدف جلوگیری از به کارگیری روش های پر مخاطره در عملیات مالی، به خصوص اعطای وام و سفته بازی، خبر داده بودند.

هدف از این اقدامات پیشگیری از بروز مجدد بحران در اقتصاد جهانی عنوان شده بود.

اما با فاصله گرفتن از اوج بحران بازارهای مالی، به تدرلج اختلاف نظرهایی بین کشورهای عضو گروه ۲۰ درباره نحوه برخورد با این بحران بروز می کند.

آمریکا برای پیشگیری از مشکلات موسسه های مالی خواستار تصویب مقرراتی برای ملزم کردن بانک ها به افزایش سرمایه خود به منظور تقویت توان آنها در مقابله با زیان های احتمالی است.

در این حال، بعضی از کشورهای اروپایی مانند آلمان و فرانسه برای جلوگیری از تکرار بحران اقتصادی کنونی جهان خواستار مقابله با زیاده روی در اعطای پاداش به مدیران موسسه های مالی شده اند و چنین استدلال کرده اند که مدیران این موسسات، به منظور ارائه گزارش موفقیت موسسه و دریافت پاداش های کلان، به معاملات پر مخاطره مبادرت می ورزند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا همچنین خواستار اصلاح ساختار سازمان های بین المللی مانند صندوق بین المللی پول با هدف افزایش نقش کشورهایی مانند چین و سایر کشورهای در حال توسعه در تصمیم گیری های این نهاد است.

در مقابل، کشورهای اروپایی که نگران به خطر افتادن جایگاه خود هستند با این پیشنهاد مخالفت کرده اند.

از دیگر نقاط مورد نظر آقای اوباما، اصلاح ساختار مدیریت اقتصادی و بازرگانی کشورها برای مبارزه با عدم توازن در تجارت جهانی است.

در حال حاضر بعضی از کشورها مانند چین، ژاپن و آلمان دارای تراز تجاری مثبتی هستند در حالیکه برخی دیگر از کشورهای بزرگ، به خصوص آمریکا، که با تراز تجاری منفی قابل توجهی مواجه هستند.

به گفته بعضی از تحلیلگران عدم توازن شدید در تراز تجاری کشورها از علت های اصلی بروز بحران مالی اخیر بوده است.

چین که هدف از اصلاحات مورد نظر آقای اوباما را اقتصاد خود می داند، با این طرح مخالف است.

مقابله با گرمایش زمین نیز یکی از موضوع های اصلی در اجلاس پیتسبورگ است.

از اصلاحات مورد نظر باراک اوباما برای مقابله با این چالش قطع تدریجی یارانه های دولتی برای سوخت های فسیلی است.

به نظر می رسد کشورهایی مانند چین، روسیه و هند با این طرح موافقت نکنند.

مقابله با تظاهرکنندگان

همچنانکه در بسیاری ازگردهمایی های مالی بین المللی دیده شده، صدها تن از مخالفان سیاست های مالی کشورهای صنعتی و طرفداران دیگر گروه ها به پیتسبورگ آمده اند تا همزمان با گردهمایی رهبران گروه ۲۰ مخالفت خود را با تصمیم های آنها اعلام کنند.

بیشتر از شش هزار نیروی انتظامی و امنیتی در عملیاتی هجده میلیون دلاری عهده دار امنیت اجلاس گروه ۲۰ هستند.

این افراد قرار است همزمان با برگزاری این اجلاس، در روزهای پنجشنبه و جمعه در مرکز پیتسبورگ راهپیمایی کنند.

نیروهای امنیتی برای مقابله با هرگونه اخلال در این اجلاس و مقابله با آشوب های احتمالی، از روز چهارشنبه مرکز شهر پیتسبورگ را منطقه بسته اعلام کرده اند و از تردد خودروهای در آن جلوگیری می کنند.

برگزاری اجلاس بین المللی اقتصادی و مالی مانند نشست های گروه ۸، سازمان تجارت جهانی و مجمع جهانی اقتصاد همیشه با تظاهرات مخالفان همراه بوده و در مواردی به خشونت کشیده شده است.

خشونت آمیزترین درگیری ها در آمریکای شمالی در سال ۱۹۹۹ رخ داد. در این سال بیشتر از چهل هزارتن از مخالفان در جریان برگزاری اجلاس سازمان تجارت جهانی در سیاتل آمریکا با پلیس درگیر شدند.

اجلاس سران گروه ۲۰ در لندن در ماه آوریل نیز با خشونت هایی همراه شد که در یک مورد مرگ یکی از تظاهرکنندگان را به همراه داشت.

مطالب مرتبط