اعتراضات خیابانی در جریان نشست گروه 20

Image caption هزاران پلیس ضد شورش در پیتزبورگ مستقر شده اند

همزمان با آغاز نشست سران کشورهای عضو گروه 20 اعتراضاتی در شهر پیتسبورگ ایالت پنسیلوانیا مقر این اجلاس براه افتاده است.

گزارش ها حاکی از آن است معترضین به محل این اجلاس نزدیک شده و پلیس ضد شورش برای متفرق کردن آنها از گاز فلفل و گلوله های پلاستیکی استفاده کرده است.

با توجه به آنکه انتظار این اعتراضات می رفت، هزاران پلیس در سراسر شهر مستقر شده اند.

در جریان درگیری نشست پیشین گروه 20 در لندن نیز بین معترضین و پلیس درگیری شد.

ثبات اقتصادی، تنظیم نظام مالی، تغییرات جوی و پاداش های بانکداران از جمله موضوعاتی است که در صدر دستور کار اجلاس گروه 20 جای دارد.

گفته می شود این درگیری ها پس از آن آغاز شد که صدها تظاهرات کننده قصد داشتند بدون داشتن مجوز بسوی محل اجلاس راهپیمایی کنند.

با پایان یافتن رکود اقتصادی در بسیاری از کشورها، مذاکرات این اجلاس معطوف به زمان و نحوه کاهش محرکهای اقتصادی دولتی خواهد بود.

انتظار می رود توافقی بر سر برخورد با اعطای پاداشهای مالی به بانکدارها که حساسیت های عمومی زیادی نسبت به آن وجود دارد نیز حاصل شود.

تیموتی گایتنر وزیر خزانه داری آمریکا گفته است کشورهای عضو گروه 20 به اجماعی کلی بر سر طرح محدود کردن این پاداش ها تا پایان سال 2009 دست یافته اند.

وی افزود هر کشوری استانداردهای خود را در این زمینه تعیین می کند، اما این استانداردها تحت نظارت هیات ثبات مالی گروه 20 خواهد بود.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفته است تلاش می کند با کاهش عدم توازن در انتقال سرمایه های جهانی به ثبات بلند مدت اقتصاد جهانی کمک کند.

بر اساس طرح های پیشنهادی آمریکا کشورهایی همچون هند، برزیل و چین با افزایش مصرف داخلی باید مازاد تجاری خود را کاهش دهند.

از سوی دیگر آمریکا و اروپا باید با افزایش پس انداز، کسری تجاری خود را پایین بیاورند.

لری سامرز مدیر شورای ملی اقتصاد کاخ سفید به بی بی سی گفت آمریکا نباید و نمی تواند مانند سابق رشدی مبتنی بر مصرف و واردات بی رویه داشته باشد.

مطالب مرتبط