منابع هند احتمال مسمومیت برنج صادراتی به ایران را تایید کردند

شالیزار هندی
Image caption آلودگی برنج هندی به مواد سمی باعث کاهش تقاضا و بهای آن شده است

مقامات هندی از احتمال مسمومیت برنج صادراتی این کشور به ایران خبر داده اند.

به گزارش خبرگزاری ایشن نیوز اینترنشنال - ای ان آی - بی ال بهاردواج، مدیر بخش کشاورزی در مرکز عالی تحقیقات ایالت پنجاب هند گفته است که به دلیل وجود مقادیر قابل ملاحظه برخی فلزات سنگین مانند آرسنیک، کادمیوم و سرب در بخشی از اراضی زیر کاشت برنج در این ایالت، احتمال دارد برنج تولیدی این منطقه حاوی این مواد باشد.

به گفته آقای بهاردواج، به دلیل افزایش تقاضای خارجی برای خرید برنج از نوع باسماتی، از جمله از سوی ایران، سطح زیر کشت این برنج در ایالت پنجاب به حدود دو برابر افزایش یافته و کشاورزان زمین های آلوده را نیز زیر کشت برده اند.

به گفته این مقام هندی، در سال جاری بهای خرید برخی نوع برنج باسماتی به طرز قابل توجهی افزایش یافت و باعث شد تا کشاورزان اراضی متروکه را نیز به کشت این محصول اختصاص دهند.

ایران از جمله وارد کنندگان عمده این نوع برنج از منطقه پنجاب بوده است.

آقای بهاردواج در عین حال افزوده است که ایران در نظر دارد واردات برنج از این منطقه را متوقف کند که این تصمیم باعث نگرانی برنج کاران هندی در این مورد شده که ممکن است برنج تولیدی آنان یکی از خریداران اصلی خود را از دست بدهد.

براساس این گزارش، در پی انتشار خبر آلودگی برنج باسماتی به مواد غیر مجاز، بهای این نوع برنج در هند به شدت کاهش یافته است.

اظهارات این مقام هندی پس از آن انتشار می یابد که روز 25 شهریور، سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی استان تهران اعلام داشت که مقدار فلزات سنگین در برخی از برنج وارداتی از حد مجاز به مراتب بیشتر است.

با اینهمه، سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، روز گذشته گفت که انواع برنج وارداتی از لحاظ استاندارد اجباری تحت کنترل بوده و جای نگرانی برای مصرف کنندگان وجود ندارد.

همزمان، مقامات هندی از کشاورزان پنجابی خواسته اند تا از زیر کشت بردن اراضی نا مناسب برای کشت برنج خودداری ورزند تا به این وسیله، مانع از آلودگی محصول به مواد سمی و در نتیجه، از دست رفتن بازارهای صادراتی خود شوند.

در سال جاری، واردات برنج خارجی به ایران به شدت افزایش یافته است در حالیکه عرضه کنندگان برنج داخلی با کاهش تقاضا برای محصول خود مواجه بوده اند.

برخی کارشناسان کشاورزی در ایران گفته اند که در بسیاری از سال ها، واردات برنج خارجی همزمان با فرارسیدن زمان سلف خری یا برداشت محصول از شالیزارهای ایران، به افت بهای برنج عرضه شده توسط کشاورزان داخلی منجر می شود.

مطالب مرتبط