احمدی نژاد: حدود چهار برابر نیاز، انرژی مصرف می کنیم

محمود احمدی نژاد
Image caption دولت ایران امسال کسر بودجه ای سنگین دارد و برای تأمین یارانه انرژی با مشکل روبرو است

رئیس جمهوری ایران ارزش انرژی ای را که در این کشور مصرف می شود معادل ۱۱۰ میلیارد دلار در سال برآورد می کند و می گوید که سرانه مصرف انرژی در ایران چند برابر سرانه مصرف در کشورهای بزرگ است.

محمود احمدی نژاد روز پنجشنبه ۱۶ مهر (۸ اکتبر) در مراسم افتتاح مرحله اول طرح فاضلاب تهران گفت: "روزانه ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت در کشور مصرف می شود. اگر قیمت هر بشکه نفت حدود ۷۰ دلار باشد، ارزش مصرف انرژی در ایران روزانه ۳۰۰ میلیون دلار و سالانه ۱۱۰ میلیارد دلار می شود".

این در حالی است که به گفته آقای احمدی نژاد، برآورد کارشناسان این است که مصرف انرژی در این کشور باید معادل ۳۰ میلیارد دلار (حدود یک چهارم مصرف فعلی) باشد.

روند رو به رشد مصرف انرژی و سوخت در ایران، مشکلات مالی تأمین یارانه انرژی و احتمال اعمال تحریم بنزین علیه ایران، مقامات این کشور را نگران کرده است.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در ابتدای سال ۱۳۸۸، این سال را "سال اصلاح الگوی مصرف" نامگذاری کرد و از جمله خواهان صرفه جویی در مصرف انرژی شد.

اکنون آقای احمدی نژاد هم می گوید که دولت بخش اعظم هزینه های مصرف انرژی را به صورت یارانه می پردازد، در حالی که دهک ثروتمند جامعه ایران، ۳۰ برابر دهک فقیر انرژی مصرف می کند.

او گفته است: "در تهران خانواده ای وجود دارد که ماهیانه ۶۰۰ کیلووات برق مصرف می کند، در حالی که در این کشور خانواده ای هم هست که ماهانه تنها ۵۰ کیلووات برق مصرف می کند و از پرداخت هزینه آن هم ناتوان است".

او با اشاره به لایحه ای که دولت برای هدفمند کردن یارانه ها به مجلس فرستاده است گفت: "کسانی که نیازمند هستند باید یارانه دریافت کنند و کسانی که درآمدهای خوب و میلیونی دارند باید خودشان هزینه های خودشان را پرداخت کنند".

دولت ایران دقیقا یک سال پیش در اواسط مهرماه سال ۱۳۸۷ "لایحه جامع تحول اقتصادی" را به مجلس شورای اسلامی فرستاد که "هدفمند کردن یارانه ها" بخشی از آن بود.

دولت آقای احمدی نژاد پس از آن هم در چند نوبت کوشید این طرح را به تصویب مجلس برساند، اما نمایندگان مجلس که نگران تورم ناشی از حذف یارانه سوخت بودند، هنوز با آن موافقت نکرده اند.

اکنون آقای احمدی نژاد می گوید که دیدگاه های دولت و کمیسیون ویژه تحول اقتصادی در مجلس به هم نزدیک شده است: "اما معتقدیم که یک گام دیگر باید برداشته شود تا اصول دولت و مجلس با هم انطباق پیدا کند".

مطالب مرتبط