سود گوگل به شدت افزایش یافت

Image caption سود گوگل از رقم پیش بینی شده توسط تحلیلگران بسیار بیشتر بود

شرکت گوگل از تحقق بزرگترین سود فصلی خود خبر داد که کارشناسان آن را نشانی از خارج شدن صنعت تبلیغات اینترنتی از رکود قلمداد کرده اند.

گوگل گزارش کرد که بین ماه های ژوئیه و سپتامبر سال 2009 رقمی حدود 1.64 میلیارد دلار سود کرده است که این رقم به نسبت دوره مشابه در سال 2008 حدود 27 درصد افزایش نشان می دهد.

اریک اشمیت مدیرعامل گوگل در این باره گفت: "بدترین مقطع رکود را پشت سر گذاشتیه ایم."

آی بی ام، شرکت عمده تولید قطعات کامپیوتری هم رقم سود خود در سه ماهه سوم سال 2009 را 3.2 میلیارد دلار کرد که 14 درصد بیشتر از رقم سود این شرکت در دوره مشابه در سال 2008 است.

در پیش بینی این شرکت از میزان سود در سال آینده هم ارقام خوش بینانه ای گزارش شد.

مدیران شرکت آی بی ام گفتند آنها هم شواهد ایجاد ثبات در فضای کلی اقتصادی را می بینند.

بازگشت تبلیغاتچی ها

تحلیلگران انتظار داشتند گوگل به درآمدی حدود 1.29 میلیارد دلار دست یابد اما درآمد این شرکت در دوره مورد محاسبه به 4.38 میلیارد دلار بالغ شد.

گوگل که به خاطر موتور جستجوی خود شهرت دارد، در مواجهه با رکود اقتصادی از دیگر شرکت هایی که از طریق تبلیغات درآمد کسب می کنند بهتر عمل کرده است و بسیاری معتقدند که این شرکت یکی از اولین شرکت هایی باشد که در دوران خروج از رکود به سود دست یافته است.

کالین گیلیس، تحلیلگر ارشد در موسسه Brigantine Advisors می گوید: "گوگل رقیبی ندارد. یاهو مورد توجه قرار نگرفته و رو به افول است، و سایت Bing [که به مایکروسافت تعلق دارد] در حال حاضر بسیار کوچک است."

این تحلیلگر افزود: "آنها از هر نظر خوب عمل کرده اند. ما معتقدیم این رشد پایدار است."

کالین گیلیس گفت پیام مدیریت گوگل کاملا واضح است: "تبلیغاتچی های مارک های معتبر بازگشته اند و دوباره پول های زیادی هزینه می کنند."

گوگل همچنین از اجرای دو برنامه جدید خبر داد، که یکی از آنها فروش نسخه های الکترونیکی کتاب از طریق فراهم کردن یک سرویس جدید است.

به این ترتیب گوگل مستقیما با شرکت های آمازون و اپل رقابت می کند.

شرکت گوگل همچنین موافقت کرده است تا برنامه های تلویزیون "Channel 4" در بریتانیا را بر روی سایت یوتیوب که به گوگل تعلق دارد، قرار دهد و آنها را از این طریق نیز منتشر کند.

رابرت اسکوبل، یکی از معروف ترین وبلاگ نویسان در حوزه تکنولوژی در این باره گفت: "وقتی از یوتیوب صحبت می کنید، قطعات کوتاه ویدیویی به ذهن متبادر می شود اما اکنون یوتیوب در تلاش است امکان انتشار و مشاهده فیلم و دیگر قالب طولانی تر ویدئویی را نیز فراهم کند که به گوگل اجازه می دهد در کنار آن کار تبلیغات را نیز انجام دهد و این مسئله برای گوگل بسیار سودآور خواهد بود."

مطالب مرتبط