بهای نفت به بالاترین حد در سال 2009 رسید

تلمبه نفت
Image caption بهای نفت در چند روز اخیر روند صعودی داشته است

روند صعودی بهای نفت به دلیل ضعف دلار آمریکا و بهبود عملکرد شرکت های آمریکایی ادامه یافته و به بالاترین حد از آغاز سال 2009 تاکنون رسیده است.

نفت خام آمریکا روز دوشنبه در بازار نیویورک یک دلار و 8 سنت افزایش یافت و در پایان روز 79 دلار و 61 سنت معامله شد. در همین حال بهای نفت برنت در بازار لندن 78 سنت بالارفت و به 77 دلار و 77 سنت رسید.

بهای نفت هفته گذشته پس از انتشار نتایج عملکرد بانک های آمریکایی که باعث خوشبینی نسبت به اقتصاد جهانی شد جهشی ناگهانی داشت.

تحلیلگران گفتند که بهای نفت در کوتاه مدت به وضعیت دلار و دور بعدی نتایج عملکرد شرکت ها بستگی دارد.

و این حس احتیاط در میان ناظران وجود دارد که روند افزایش بهای مشاهده شده در روزهای اخیر به راحتی می تواند معکوس شود.

موسسه "جی بی سی انرژی" در وین گفت که "ترقی چشمگیر اخیر بیش از هر چیز ناشی از خوشبینی بازارها و اوضاع بازارهای مالی بود و نه عوامل بنیادی" و افزود که "هیچ دلیلی ندارد" که بها بار دیگر به محدوده 65 تا 75 دلار برنگردد.

این موسسه معتقد است که پس از تثبیت مجدد عوامل بنیادی تعیین کننده بها، قیمت نفت احتمالا افت خواهد کرد نه اینکه افزایش یابد.

"جی بی سی" استدلال کرد که این عوامل شامل ظرفیت اضافی تولید، سود کم برای پالایشگاه ها، یک "مازاد ذخیره عظیم" در محصولاتی مانند گازوئیل و نفت سفید، و ضعف تقاضا در میان کشورهای صنعتی است.

در ساعات نخست معاملات روز دوشنبه ارزش دلار در مقابل یورو افت کرد و به 1/4940 رسید که تقریبا معادل 1/4967 در هفته پیش است که پایین ترین رقم برای دلار مقابل یورو در 14 ماه اخیر بوده است.

مطالب مرتبط