بریتانیا از رکود خارج نشد

Image caption فروش کالاها در بریتانیا در ماه سپتامبر رشد نداشت که این مسئله از جمله دلایل بروز انقباض اخیر در اقتصاد بریتانیا قلمداد می شود

بر اساس ارقام رسمی انتشار یافته از سوی دولت بریتانیا، اقتصاد این کشور در بین ماه های ژوئیه و سپتامبر (سه ماه سوم سال میلادی 2009) حدود 0.4 درصد منقبض شد که کارشناسان آن را نشانه ای از ادامه دوران رکود در این کشور قلمداد کرده اند.

از سال 1955 که آمار فصلی در بریتانیا ثبت شد این اولین باری است که تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور به مدت شش فصل پیاپی کاهش یافته است.

با این حال کارشناسان یادآور شده اند که از آنجا که آمار فعلی تخمین اولیه از اوضاع است، احتمال تغییر آن در بازبینی های آتی وجود دارد.

تولید ناخالص داخلی میزانی برای اندازه گیری مجموع ارزش کالاهای تولید شده و خدمات ارائه شده در یک کشور به حساب می آید.

پیشتر بر اساس ارقام ارائه شده توسط دفتر ملی آمار (ONS) انتظار می رفت که در تولید ناخالص داخلی حدود 0.2 درصد رشد مشاهده شود. این پیش بینی با وجود آن صورت گرفته بود که در ماه سپتامبر رشدی در فروش کالاها مشاهده نشده بود و تولید صنعتی هم در ماه اوت 2.5 درصد کاهش یافته بود.

با این حال به نظر می رسد افت غیرمنتظره در بخش خدمات عامل کلیدی ایجاد افت در تولید ناخالص داخلی شده باشد و به ویژه عملکرد بخش های توزیع، رستوران ها و هتل داری ضعیف بوده است.

برخی کارشناسان معتقدند اتکاء بیش از اندازه بریتانیا به بخش خدمات و به ویژه خدمات مالی دلیل آن است که با وجود خروج فرانسه و آلمان، شرکای تجاری بریتانیا، از رکود، این کشور کماکان در رکود باقی مانده است.

اقتصاد بریتانیا در سه ماهه سوم سال 2009 نسبت به دوره مشابه در سال 2008 حدود 5.2 درصد کوچک تر شده است که البته، این رقم از رکورد 5.5 درصد در سه ماه قبل از آن اندکی بهتر بود.

انتظار می رود انتشار خبر کاهش حجم اقتصاد بریتانیا باعث شود دولت این کشور سیاست انبساطی پولی را ادامه دهد.

بر اساس این سیاست بانک مرکزی بریتانیا پول چاپ می کند و با این پول اوراق قرضه بانک ها و دیگر شرکت ها را می خرد که باعث تحریک اقتصاد به فعالیت شود.

دولت بریتانیا پیش از این 175 میلیارد پوند برای اجرای سیاست انبساطی پولی اختصاص داده بود که این مبلغ ماه آینده به اتمام می رسد. در نتیجه رقم تولید ناخالص داخلی در تصمیم گیری برای ادامه این سیاست موثر خواهد بود.

مطالب مرتبط