ایران: ترکمنستان زیر قولش زده

خط لوله انتقال گاز ترکمنستان
Image caption گاز ترکمنستان در چارچوب قراردادی بلند مدت به ایران صادر می شود

یک شرکت ایرانی که مشغول مذاکره با ترکمنستان برای مشارکت در توسعه یک میدان گازی در آن کشور بود، مقامات ترکمنستان را متهم کرده که زیر قولشان زده اند.

غلامرضا منوچهری مدیر عامل شرکت پتروپارس به تلویزیون دولتی ایران گفته است که مقامات ترکمنستان خلف وعده کرئه و توسعه میدان گازی "یولاتان جنوبی" را که این شرکت از مدتها قبل با آنها مشغول مذاکره بود، به یک شرکت چینی داده اند.

به گفته آقای منوچهری، ترکمنستان بخش نخست توسعه میدان گازی "یولاتان" را به چینی ها سپرده و "به ما گفته اند شما برای توسعه بلوک بعدی خودتان را آماده کنید."

به نظر می رسد خبر واگذاری توسعه این میدان گازی به ایران از سوی "خوجه محمد محمد اف" معاون رئیس جمهوری ترکمنستان در امور نفت گاز به مقامات ایرانی منتقل شده که اکنون در تهران به سر می برد.

معاون رئیس جمهوری ترکمنستان روز شنبه نهم آبان (31 اکتبر) مذاکراتی را با مسعود میرکاظمی وزیر نفت ایران در تهران داشت که در آن نشست مدیران صنعت گاز ایران و آقای منوچهری نیز حضور داشتند.

شرکت پتروپارس بعد از مدتها مذاکره، برآوردهای فنی و اقتصادی خود را در باره نحوه توسعه این میدان گازی نیز تهیه کرده بود و پیش بینی کرده بود تا پیش از پایان امسال، قرارداد نهایی آن منعقد کند.

شرکت پتروپارس از بزرگترین شرکت های ایرانی در زمینه نفت و گاز است که پروژه های مختلفی را در داخل و خارج ایران انجام داده است و از سوی وزارت نفت ایران به ترکمن ها معرفی شده بود.

شرکت پتروپارس تفاهم نامه ای برای توسعه میدان گازی "یولاتان" امضا کرده بود و قرار بود که با منابع مالی ترکمنستان این میدان گازی را توسعه دهد.

به گفته آقای منوچهری، اکنون ترکمنستان با چینی ها توافق کرده و آنها در مرحله نخست سه میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهند کرد.

ساخت خط لوله جدید گاز

محور مذاکرات معاون رئیس جمهوری ترکمنستان در امور نفت و گاز و وزیر نفت ایران احداث یک خط لوله گاز جدید است تا گاز صادراتی ترکمنستان را به ایران منتقل کند.

ایران به عنوان دومین دارنده ذخایر گازی جهان بعد از روسیه، بخشی از گاز مصرفی خود را از ترکمنستان وارد می کند اما دو سال پیش ترکمنستان در اوج سرمای زمستان، شیر گاز صادراتی به ایران را بست.

بعد از این اتفاق، مشخص شد که ترکمنستان نسبت به بهای گاز صادراتی خود معترض است و تا زمانی که ایران حاضر به پذیرش قیمت ترکمنستان نشد، گاز صادراتی قطع بود.

اما بعد از توافق دوباره بر سر گاز صادراتی، دو کشور نرخ شناوری در نظر گرفتند که مورد قبول دو طرف باشد.

سر انجام دو کشور توافقنامه ای امضا کردند که بر اساس آن، قیمت گاز وارداتی ایران ازترکمنستان از ابتدای سال 2009 میلادی به نرخ شناور و براساس فرمول مورد توافق دو طرف محاسبه می شود و حجم صادرات گاز ترکمنستان نیز بیشتر خواهد شد.

برای همین دو کشور درصددند تا خط لوله جدیدی را نیز احداث کنند تا گاز صادراتی بیشتری به ایران منتقل شود.

صادرات گاز ترکمنستان به ایران در چارچوب قرارداد بیست و پنج ساله دو طرف صورت می گیرد که در سال 1997 به امضا رسید .

براساس این قرارداد، خط لوله ای به طول دویست کیلومتر برای انتقال گاز ترکمنستان به ایران احداث شد و اکنون گفتگوها برای ساخت یک خط لوله تازه است.

مطالب مرتبط