وزراى دارايى گروه ۲۰ ديدار مى كنند

Image caption آلیستر دارلینگ وزیر دارایی بریتانیا معتقد است هنوز نمی توان به ثبات روند خروج از رکود اطمینان کرد اما وزرای برخی کشورهای دیگر گروه 20 با این نظر موافق نیستند

وزرای امور مالی بیست کشور ثروتمند و توسعه یافته جهان در اسکاتلند با یکدیگر دیدار می کنند تا به بررسی راه های تقویت روند خروج از رکود بپردازند.

اندرو واکر، یک تحلیلگر امور اقتصادی بی بی سی می گوید با مشاهده شدن علائم آغاز دوران رشد، وزرای بیست کشور اقتصادی جهان بیش از پیش بحث تغییر در اجرای سیاست های محرک اقتصادی که در دوران رکود در پیش گرفته شد را مطرح می کنند.

با این حال این تحلیلگر معتقد است بهبود اوضاع اقتصادی با قدرتی نیست که به آنها اجازه گرفتن چنین تصمیمی را با قاطعیت بدهد.

در همین حال خبرنگاران بی بی سی به شواهدی دست یافته اند که نشان می دهد بر سر نحوه ایجاد و شدت تغییرات مورد نظر اختلاف وجود دارد.

برخی از کشور های عضو گروه بیست از جمله آمریکا، ژاپن و آلمان خواهان مذاکره بر سر پایان دادن به اجرای سیاست های محرک هستند اما کشورهایی مانند بریتانیا که هنوز با تبعات رکود مواجهند این اقدام را جسورانه می دانند و به دنبال راه حلی محتاطانه تر هستند.

آلیستر دارلینگ وزیر دارایی بریتانیا یک روز پیش از آغاز اجلاس گفته بود: "هنوز نمی توانیم با اطمینان بگوییم که روند خروج از رکود از شدت و توان کافی برای حفظ پایداری و ثبات برخوردار شده است."

او افزود: "باید بپذیریم که بزرگترین خطر برای روند خروج از رکود، کنار گذاشتن سیاست های محرک اقتصادی پیش از آن است که جنبه های واقعی خروج از رکود آشکار شده باشد."

جان هیلاری، مدیر بنیاد خیریه مبارزه با فقر War on Want نیز هشدار داد که دولت های گروه 20 به اندازه کافی برای ریشه کن کردن عواملی که منجر به بروز بحران اقتصادی شد و پیشگیری از بروز مجدد آن اقدام نکرده اند.

اما از سوی دیگر صندوق بین المللی پول درباره وضعیت مالی دولت های گروه بیست هشدار داده و در گزارشی اعلام کرده که میزان قرض های دولت این کشورها تا سال 2014 به 118 درصد تولید ناخالص داخلی آنها بالغ خواهد شد.

وزرای حاضر در اجلس اسکاتلند که در شهر سنت اندروز در منطقه فایف دیدار می کنند، همچنین به دنبال آن هستند که شرایط پیشرفت در ترغیب به اجرای سیاست های متوازن تر رشد اقتصادی در جهان را ایجاد کنند.

از جمله دیگر مسائلی که در دستور کار اجلاس قرار دارد، یافتن راهی برای کمک به کشورهای درحال توسعه جهت تامین هزینه های کاستن تولید آلودگی هایی است که به گرمایش زمین منجر می شود.

در حاشیه این اجلاس برخی مخالفان روند جهانی شدن در هنگام ورود شرکت کنندگان در اجلاس به شهر سنت اندروز به ایجاد اخلال در ترافیک پرداختند که این اقدام به دستگیری چند نفر از معترضان توسط پلیس منجر شد.

مطالب مرتبط