موافقت گروه 20 با ادامه استراتژی بهبود اقتصادی جهانی

آلیستر دارلینگ و گوردون براون
Image caption گوردون براون گفت اکنون وقت پایان برنامه های مشوق مالی نیست

وزیران دارایی بیست کشور ثروتمند و پیشرفته جهان موسوم به گروه بیست، که در اسکاتلند تشکیل جلسه داده اند موافقت کردند تا هنگامی که از پایان رکود اقتصادی جهان مطمئن نشده اند به حمایت از برنامه های بهبود اقتصادی جهان ادامه دهند.

در اطلاعیه نهایی این اجلاس آمده است که در پی عملیات همآهنگ کشورها در واکنش به بحران اقتصادی، شرایط اقتصادی جهان بهتر شده ولی بهبود اقتصادی در همه کشورها یکسان نبوده و بیکاری هنوز به صورت یک نگرانی عمده باقی مانده است.

پیشتر، گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا به وزیران دارایی شرکت کننده در اجلاس پیشنهاد کرده بود که به منظور حفاظت جهان از یک بحران بانکی دیگر، برای نقل و انتقالات های مالی، مالیات در نظر گرفته شود.

آقای براون گفت این قابل قبول نیست که از مزایای موفقیت های بانکی تنها عده معدودی منتفع شوند ولی هزینه عدم موفقیت بانک ها را همه بپردازند.

نخست وزیر بریتانیا گفت کشورش در این مورد تنها کار نخواهد کرد و هر گونه مالیات جدید بانکی باید بر اساس یک توافق جهانی باشد.

کسانی که خواهان پیدا کردن راهی برای جمع آوری پول برای کشورهای در حال توسعه هستند از این پیشنهاد حمایت کرده اند.

ماکس لاوسون، از سازمان خیریه آکسفم، وضع یک چنین مالیاتی را یک گام مهم در جهت از بین بردن فاجعه ای دانست که "حرص و طمع" ایجاد کرده است.

ولی منتقدان یک چنین مالیاتی می گویند اجرای این پیشنهاد مانعی بر سر راه بازارهای مالی جهانی ایجاد خواهد کرد.

جامعه بانکداران بریتانیا، بلافاصله به این پیشنهاد واکنش نشان داد و در موثر واقع شدن وضع این گونه مالیات ابراز تردید کرد.

گوردون براون همچنین خاطر نشان کرده بود که هنوز وقت مناسب برای پایان برنامه مشوق های مالی که بسیاری از دولت ها برای بیرون آمدن از رکود اقتصادی آن را پیاده کرده اند نیست.

مطالب مرتبط