جنرال موتورز بدهی خود را پیش از موعد پرداخت می‌کند

کارخانه خودروسازی جنرال موتورز گفته است که بدهی خود را به دولت آمریکا زودتر از موعد پرداخت خواهد کرد.

با این حال این کمپانی همچنین اعلام کرده است که بین ماه ژوئیه تا سپتامبر 1.2 میلیارد دلار ضرر کرده است.

جنرال موتورز اعلام کرده به "دلایل موجه حسابداری" نمی تواند درآمد سه ماهه سوم امسال را اعلام کند. به همین دلیل و به دلایل دیگر مقایسه وضعیت مالی این شرکت با دوره های مشابه قبلی امکان ندارد و تحلیل وضعیت شرکت مشکل است.

این شرکت از سال 2005 تا زمانی که در سال گذشته اعلام ورشکستگی کرد، 88 میلیارد دلار ضرر کرده بود بعد از اعلام ورشکستگی این شرکت تحت حمایت دولت آمریکا قرار گرفت.

مالیات دهندگان آمریکایی این شرکت را نجات دادند و اکنون مالک 61 درصد از این کمپانی هستند.

اکنون جنرال موتورز اعلام کرده که بازپرداخت وامی را که مالیات دهندگان آمریکایی و دولت به این شرکت پرداخت کرده آغاز کرده است.

قرار بود تا بازپرداخت این وام حداکثراز سال 2015 میلادی شروع شود.

این کمپانی همچنین اعلام کرده که یک و نیم میلیارد دلار از وامی را که دولت آلمان به این شرکت داده بود هم به دولت آلمان پس می دهد

این وام برای این به جنرال موتورز داده شد تا جریان فروش بخش اروپایی این شرکت سریعتر انجام شود.

سال گذشته، هنگامی که بحران مالی جنرال موتورز به اوج خود رسید، قرار شد ماگنا، شرکت کانادایی تولید کننده قطعات خودرو همراه با یک بانک روسی به نام اسپر بنک، بخش اروپایی جنرال موتورز راکه مرکز آن در آلمان است بخرد.

آن زمان دولت آمریکا قول داد تا بخش آمریکایی جنرال موتورز را حمایت کند اما لازم بود تا بخش اروپایی این شرکت برای نجات خود منابع مالی را از جای دیگری تامین کند.

برنامه دولت آمریکا برای وام به افرادی که می خواستند خودروهای قدیمی خود را تبدیل به احسن کنند باعث افزایش فروش جنرال موتورز شده و این شرکت توانسته به لطف این افزایش درآمد با آرامش بیشتری متوجه شود که اولاً ماشین های جدیدی که این شرکت در اروپا به بازار عرضه کرده است می تواند پشتوانه موفقیت این شرکت در آینده باشد و ثانیاً اگر جنرال موتورز بازوی قوی خود در اروپا را از دست بدهد هرگز قادر نخواهد بود به عنوان یک خودروساز جهانی در این صنعت حاضر باشد.

به همین خاطر جنرال موتورز از فروش بخش اروپایی این شرکت منصرف شد.

بنابراین اکنون پول مالیات دهندگان آمریکایی که سال پیش قرار نبود برای نجات کارخانه های جنرال موتورز در خارج از این کشور هزینه شود، خرج ترکیبی از بخش آمریکایی و اروپایی جنرال موتورز می شود و جنرال موتورز امیدوار است تا با این کار بتواند حضور و اعتبار جهانی خود را دوباره به دست آورد.

جنرال موتورز اول ماه ژوئن 2009 رسما اعلام ورشکستگی کرد و خواهان صدور رأی دادگاه برای حمایت از اموال این کمپانی شد.

ورشکستگی جنرال موتورز که زمانی بزرگترین کارخانه خودروسازی سازی دنیا بود، بزرگترین ورشکستگی یک فعالیت صنعتی در تاریخ آمریکا محسوب می شود.

مطالب مرتبط