درخواست استمهال بدهیهای خارجی شرکت دولتی دوبی ورلد

ساختمان سازی در دوبی
Image caption رکود در بخش ساختمان از عوامل اصلی مشکلات دوبی ورلد بوده است

دولت دوبی خواستار استمهال بازپرداخت در بدهی های یک شرکت دولتی شد.

روز پنجشنبه، 26 نوامبر (5 آذر)، دولت شیخ نشین دوبی از طلبکاران شرکت سرمایه گذاری و ساختمان سازی دوبی ورلد، که یک شرکت متعلق به دولت است، درخواست کرد مطالبات خود از این شرکت را به مدت شش ماه به تعویق اندازند.

اقدام دولت دوبی به منظور جلوگیری از اقدام طلبکاران در پیگیری حقوقی مطالبات خود از شرکت دوبی ورلد صورت می گیرد که می تواند به ورشکستگی شرکت و توقیف تمامی دارایی های آن منجر شود.

در حال حاضر، جمع بدهی های شرکت دوبی ورلد بین سی تا پنجاه میلیارد دلار گزارش شده و هدف از استمهال از طلبکاران دادن مهلت به این شرکت برای تامین منابع لازم برای بازپرداخت بدهی های آن است.

دوبی ورلد به تازگی مبلغ پنج میلیارد دلار را از طریق فروش اوراق قرضه به بانک های مستقر در شیخ نشین ابوظبی قرض کرده اما ظاهرا این مبلغ نیز تکافوی بازپرداخت بهره وام های قبلی و اصل وام های سررسید شده را نمی دهد.

در ماه دسامبر زمان بازپرداخت بخش قابل توجهی از بدهی های یکی از شرکت های عمده وابسته به دوبی ورلد فرا می رسد و برخی کارشناسان مالی در مورد امکان طرح شکایت حقوقی توسط برخی از طلبکاران و در خواست اعلام ورشکستگی شرکت خبر داده بودند.

انتشار خبر درخواست دولت دوبی باعث شد تا نرخ بیمه خطرات مالی در دوبی و سایر بخش های امارات به شدت افزایش یابد و به افزایش هربنه دریافت وام و عقد قراردادهای بین المللی شرکت های و موسسات مالی ابن منطقه منجر شود.

هزینه برنامه های جاه طلبانه

شرکت دوبی ورلد یک شرکت سرمایه گذاری ثبت شده در شیخ نشین دوبی، امارات متحده عربی، است که به خصوص در زمینه مشاوره و مدیریت طرح های تجاری، صنعتی و ساختمانی دولت دوبی فعالیت داشته است.

Image caption شرکت دوبی ورلد با فرمان شیخ محمد تاسیس شد

این شرکت در بهار سال 2006 براساس فرمان حاکم دوبی، که در عین حال معاون رئیس و نخست وزیر امارات نیز هست، تاسیس شد و بخش عمده سهام آن نیز به او تعلق دارد.

کوتاه مدتی پس از تاسیس دوبی ورلد، این شرکت به تاسیس یک شرکت صاحب سهام با شعبه هایی در دهها شهر جهان مبادرت ورزید و مجموعه شرکت های تحت مالکیت آن اجرای طرح های بزرگ در بخش های ساختمان، شهرک سازی و توسعه تاسیسات زیربنایی به خصوص در دوبی و سایر بخش های امارات را در دست گرفتند.

این فعالیت ها، که در دوره رونق اقتصاد جهانی کاملا سودآور به نظر می رسید، باعث شد تا شرکت دوبی ورلد و مجموعه شرکت های تابع آن، به دریافت وام های کلان از موسسات مالی و سرمایه گذاران داخلی و خارجی منجر شد.

با بروز رکود در اقتصاد جهانی، و به خصوص در بخش ساختمان، سرمایه گذاری های شرکت دوبی ورلد ارزش پیش بینی شده خود را از دست داد و این شرکت برای بازپرداخت بدهی های خارجی خود با دشواری مواجه شد.

رکود اقتصادی همیچنین بر اقتصاد دوبی، که دومین شیخ نشین بزرگ عضو امارات متحده عربی است، تاثیر عمیق گذاشته به خصوص اینکه این شیخ نشین سرمایه گذاری های هنگفتی را در بخش ساختمان صورت داده و به یکی از قطب های عمده سرمایه گذاری بین المللی در این بخش تبدیل شده بود.