استمهال بدهی خارجی دوبی ورلد بازارهای آسیایی را نگران کرد

دوبی
Image caption دوبی در دوره رونق یکی از قطبهای مهم سرمایه گذاری بود

تصمیم دولت دوبی برای استمهال بدهی های خارجی یک شرکت متعلق به این شیخ نشین باعث کاهش بهای سهام در بازارهای آسیایی شده است.

روز جمعه، 27 نوامبر (6 آذر)، شاخص بهای سهام در اکثر بورسهای آسیایی به شدت کاهش یافت که دلیل آن نگرانی سرمایه گذاران در مورد پی آمدهای احتمالی درخواست دوبی از طلبکاران خارجی شرکت دولتی دوبی ورلد برای تعویق در پیگیری مطالبات خود گزارش شده است.

روز گذشته دولت شیخ نشین دوبی به دلیل ناتوانی شرکت سرمایه گذاری و ساختمان سازی دوبی ورلد در تامین منابع مالی لازم، از طلبکاران خارجی این شرکت خواست برای دریافت اصل و بهره مطالبات خود به مدت شش ماه به این شرکت مهلت دهند.

با آغاز معاملات در بازارهای سهام شرق آسیا، نیکی - شاخص بورس توکیو - بیش از 3.2 درصد تنزل کرد و به پائین ترین سطح از ماه ژوئیه سال جاری رسید.

در بورس هنگ کنگ نیز شاخص هنگ سنگ با کاهش 4.9 درصد مواجه شد که شدیدترین تنزل در ماه های اخیر بوده است.

سهامداران در بازارهای آسیایی نگران آن هستند که ناتوانی این شرکت در تادیه وام های خارجی باعث کاهش اعتماد به بازارهای مالی شود که هنوز نتوانسته اند عواقب بحران بزرگ دو سال اخیر را به طور کامل پشت سر بگذارند.

در حالیکه با کاهش بهای نفت خام، درآمدهای ارزی کشورهای نفت خیز حوزه خلیج فارس تنزل کرده، این نگرانی هم وجود دارد که سرمایه گذاران در همه زمینه ها اطمینان خود نسبت به سلامت اقتصادی این کشورها، به خصوص امارات عربی متحده را که دوبی یکی از اعضای عمده تشکیل دهنده آن است، از دست بدهند.

در چنین صورتی، تلاش برای خارج کردن سرمایه های خارجی از این منطقه می تواند زمینه ساز اقدام متقابل این کشورها در بازگرداندن سرمایه های خود از نقاط دیگر جهان شود و به این ترتیب، یک بحران مالی جدید را در سطح بین المللی در پی آورد.

میزان بدهی های خارجی شرکت دوبی ورلد، که اکثر سهام آن به حاکم دوبی تعلق دارد، به حدود شصت میلیارد دلار می رسد که بخش عمده ای از هشتاد میلیارد دلار بدهی های خارجی دوبی را تشکیل می دهد.

تاثیر احتمالی بر ایران

انتشار گزارش ناتوانی شرکت دوبی ورلد در تادیه بدهی های خارجی خود به خصوص باعث کاهش ارزش سهام بانک ها و موسسات بانکی آسیایی شده است.

Image caption بسیاری از ایرانیان در بخش ساختمان دوبی سرمایه گذاری کرده اند

در عین حال، به دلیل ارتباط خاص ایران و دوبی در سال های اخیر، وضعیت اقتصادی و عملکرد نهادهای مالی دوبی می تواند بر اقتصاد ایران نیز تاثیرگذار باشد.

به دلیل عواقب ناشی از تحریم های بین المللی و سختگیری نهادهای مالی شماری از کشورهای عمده جهان در مورد داد و ستد با جمهوری اسلامی، و همچنین هزینه هنگفتی که موسسات معتبر غربی برای بیمه قراردادهای تجاری و مالی موسسات با جمهوری اسلامی مطالبه می کنند، بسیاری از مبادلات خارجی ایران از طریق موسسات مالی دوبی صورت گرفته است.

علاوه براین، شرایط داخلی ایران در سال های اخیر باعث شده که بسیاری از ایرانیان صاحب سرمایه، حتی شماری از دارندگان سرمایه های نسبتا کوچک، به منظور حفظ امنیت دارایی های خود، استفاده از رونق اقتصادی دوبی و برخورداری از برخی امتیازات دیگر، به سرمایه گذاری در امارات، به خصوص بخش مالی و ساختمان دوبی، روی آورند.

در همانحال، بحران اقتصادی سال های اخیر بر بخش ساختمان در دوبی تاثیر بیشتری گذاشته و سرمایه گذاری های ایرانیان را با مخاطراتی مواجه ساخته است.

اعلام خبر استمهال وام های خارجی شرکت دوبی ورلد و نگرانی در مورد ثبات بخش مالی این شیخ نشین باعث افزایش بیمه تضمین قراردادهای تجاری و مالی خارجی با امارات و به خصوص دوبی هم شده است.

این وضعیت می تواند به افزایش هزینه مبادلات تجاری و مالی ایرانیان از طریق دوبی و در نتیجه، گران تر شدن واردات برای مصرف کنندگان داخل ایران منجر شود و بر فشارهای تورمی داخلی بیافزاید.

در حال حاضر، احتمال گسترش تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی و برخی سیاست های اقتصادی دولت باعث نگرانی روزافزون در مورد بروز تورم شدید در این کشور شده است.

امارات عربی در سال های اخیر همچنین میزبان صدها هزار نیروی کار خارجی، از جمله ایرانی، بوده است و تعمیق رکود در این کشور می تواند باعث بیکاری این افراد شود.

برای بعضی از کشورهای جنوب آسیا، ارزی که کارگران مهاجر از امارات برای خانواده های خود ارسال می کنند یکی از منابع قابل توجه ارزی تلقی می شود.