بانک مرکزی امارات در ابوظبی به کمک دوبی می آید

ساختمان سازی در دوبی
Image caption رکود در بخش ساختمان از عوامل اصلی مشکلات دوبی ورلد بوده است

بانک مرکزی امارات متحده عربی به بانک هایی که به دلیل مشکلات بازپرداخت بدهی های شرکت دولتی دوبی ورلد، به مخاطره افتاده اند، پیشنهاد کمک داده است.

بانک مرکزی امارات متحده عربی که در ابوظبی قرار دارد اعلام کرده که از بانک های داخلی و خارجی که در امارات فعالیت می کنند حمایت خواهد کرد و تسهیلات نقدینگی ویژه ای را برای آنان فراهم خواهد آورد.

خبرنگار امور بازرگانی بی بی سی در منطقه خلیج فارس می گوید به نظر می رسد هدف از این اقدام جلوگیری از مشکلات احتمالی مالی باشد که بانک های امارات متحده عربی پس از آغاز کار در روز دوشنبه، 30 دسامبر ممکن است با آن روبرو شوند.

روز پنجشنبه، 26 نوامبر (5 آذر)، دولت شیخ نشین دوبی از طلبکاران شرکت سرمایه گذاری و ساختمان سازی دوبی ورلد، که یک شرکت متعلق به دولت است، درخواست کرده بود مطالبات خود از این شرکت را به مدت شش ماه به تعویق اندازند.

اقدام دولت دوبی به منظور جلوگیری از اقدام طلبکاران در پیگیری حقوقی مطالبات خود از شرکت دوبی ورلد بود که می تواند به ورشکستگی شرکت و توقیف تمامی دارایی های آن منجر شود.

در ماه دسامبر زمان بازپرداخت بخش قابل توجهی از بدهی های یکی از شرکت های عمده وابسته به دوبی ورلد فرا می رسد و برخی کارشناسان مالی در مورد امکان طرح شکایت حقوقی توسط برخی از طلبکاران و در خواست اعلام ورشکستگی شرکت خبر داده بودند.

انتشار خبر درخواست دولت دوبی باعث شد تا نرخ بیمه خطرات مالی در دوبی و سایر بخش های امارات به شدت افزایش یابد و به افزایش هربنه دریافت وام و عقد قراردادهای بین المللی شرکت های و موسسات مالی ابن منطقه منجر شود.

رکود اقتصادی جهانی بر اقتصاد دوبی، که دومین شیخ نشین بزرگ عضو امارات متحده عربی است، تاثیر عمیق گذاشته به خصوص اینکه این شیخ نشین سرمایه گذاری های هنگفتی را در بخش ساختمان صورت داده و به یکی از قطب های عمده سرمایه گذاری بین المللی در این بخش تبدیل شده بود.

مطالب مرتبط