سقوط فاحش ارزش سهام در دوبی و ابوظبی

دوبی
Image caption رکود در بخش ساختمان از عوامل اصلی مشکلات دوبی ورلد بوده است

در اولین روز معاملات، پس از درخواست دوبی برای تعویق بازپرداخت بدهی کلان شرکت دولتی دوبی ورلد، ارزش سهام در بازارهای دوبی و ابوظبی به شدت سقوط کرده است.

از ارزش سهام در بازار بورس دوبی هفت ممیز سه درصد کاسته شد و در ابوظبی قیمت سهام 8 ممیز سه درصد کاهش یافت که بیشترین کاهش یک روزه بهای سهام در ابوظبی است.

سهام های ساختمانی و مالی در دوبی 10 در صد و سهام شرکت دوبی ورلد 15 درصد ارزش خود را از دست داد.

درخواست شرکت خانه سازی نخیل، مبنی بر تعلیق خرید و فروش بخشی از اوراق قرضه اسلامی این شرکت نیز به کاهش ارزش سهام کمک کرد.

سقوط بهای سهام یک روز پس از تعطیلات چهار روزه مذهبی در دوبی اتفاق افتاده است.

در جریان این تعطیلی شرکت سرمایه گذاری دوبی ورلد، که تحت کنترل دولت دوبی قرار دارد درخواست تمدید مهلت بازپرداخت حدود 60 میلیارد دلار از بدهی هایش را کرده بود.

استفانی فلاندرز، تحلیلگر اقتصادی بی بی سی می گوید وضعیت دوبی به سرمایه گذاران هشدار می دهد که حتی خرید اوراق قرضه دولتی که تضمین شده به نظر می رسد، ممکن است بی خطر نباشد.

در حالی که از بهای سهام در بازارهای مالی خاورمیانه کاسته شده، این کاهش در بازارهای مالی شرق آسیا که امیدوارند بحران بدهی های دوبی به بازارهای دیگر کشیده نشود، تاثیری نگذاشته است.

کمک بانک مرکزی امارات به دوبی

روز گذشته 29 نوامبر، بانک مرکزی امارات متحده عربی به بانک هایی که به دلیل مشکلات بازپرداخت بدهی های شرکت دولتی دوبی ورلد به مخاطره افتاده اند، پیشنهاد کمک داد.

بانک مرکزی امارات متحده عربی که در ابوظبی قرار دارد اعلام کرد که از بانک های داخلی و خارجی که در امارات فعالیت می کنند حمایت خواهد کرد و تسهیلات نقدینگی ویژه ای را برای آنان فراهم خواهد آورد.

روز پنجشنبه، 26 نوامبر (5 آذر)، دولت دوبی از طلبکاران شرکت سرمایه گذاری و ساختمان سازی دوبی ورلد، که یک شرکت متعلق به دولت است، درخواست کرده بود مطالبات خود از این شرکت را به مدت شش ماه به تعویق اندازند.

رکود اقتصادی جهانی بر اقتصاد دوبی، که دومین شیخ نشین بزرگ عضو امارات متحده عربی است، تاثیر عمیق گذاشته به خصوص اینکه این شیخ نشین سرمایه گذاری های هنگفتی را در بخش ساختمان صورت داده و به یکی از قطب های عمده سرمایه گذاری بین المللی در این بخش تبدیل شده بود.

مطالب مرتبط