فولکس واگن بیست درصد از سوزوکی را می خرد

Image caption توافق سوزوکی و فولکس واگن در ماه فوریه رسما اجرا می شود

فولکس واگن آلمان و سوزوکی ژاپن، دو سازنده بزرگ خودرو در جهان درصددند، شریک شوند.

بنا به این توافق شرکت خودروسازی فولکس واگن بیست درصد از سوزوکی موتور را خواهد خرید و شرکت سوزوکی نیز به نوبه خود از سهامداران فولکس واگن خواهد شد.

ارزش بیست درصد از شرکت سوزوکی موتور دو و نیم میلیارد دلار است. سوزوکی قرار است نیمی از درآمد حاصل از فروش بیست درصد از سهام خود را صرف سهام فولکس واگن کند.

فولکس واگن، بزرگترین خودروسازی اروپا، سهام سوزوکی را تا ماه فوریه خریداری خواهد کرد.

فولکس واگن و سوزوکی روز چهارشنبه (9 دسامبر)، با انتشار بیانیه ای مشترک گفتند هدف از این طرح پاسخگویی به تقاضاهایی بین المللی است که این شرکت ادعا می کند برای خودروهای کم مصرف وجود دارد.

فولکس واگن می گوید بازارهای خودرو در سراسر جهان با موجی از مشتریانی مواجه شده است که خواستار خرید خودروهایی هستند که دی اکسید کربن کمتری تولید می کند.

تحلیلگران می گویند فولکس واگن می خواهد از تخصص و دانش سوزوکی استفاده کند و خودروهایی بسازد که از سوخت استفاده بهینه می کند.

در بیانیه مشترک دو خودروسازی آمده است: "دو طرف به درکی مشترک رسیده اند که شراکتی استراتژیک، دراز مدت و نزدیک ایجاد کنند."

دو شریک جدید هر یک به تنهایی در دو بازار بزرگ خودروی جهان، فولکس واگن چین و سوزوکی هند، وضعیت قوی و مستحکمی دارند.

در ماه های ژانویه تا ژوئن سال 2009، فروش فولکس واگن و سوزوکی تواما به چهار میلیون و چهارصد هزار خودرو رسید. در همین مدت خودروسازی تویوتا سه میلیون و ششصد هزار خودرو فروخته است.

توافق جدید میان فولکس واگن و سوزوکی منجر به ایجاد یک شرکت واحد نمی شود و فقط یک ائتلاف است.

اما تحلیلگران، این ائتلاف را گامی مهم برای نزدیک تر شدن فولکس واگن به هدفش می دانند. فوکس واگن تلاش می کند به بزرگترین شرکت خودروسازی جهان تبدیل شود.

مطالب مرتبط