لوک اویل روسیه، برنده یک مناقصه مهم نفت عراق

نفت عراق
Image caption عراق از نظر میزان ذخایر نفتی در جهان در مرتبه سوم قرار دارد

در دومین روز از دو روز مناقصه بین المللی بهره برداری از حوزه های نفتی عراق، 7 قرارداد برای توسعه حوزه های نفتی این کشور با شرکت های خارجی بسته شد.

حسین شهرستانی، وزیر نفت عراق گفت این قراردادها ظرفیت تولید نفت عراق را در طی 7 سال آینده حدود 5 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد داد.

یکی از مهمترین قراردادها برای توسعه بخشی از حوزه غنی نفتی قرنه غربی، به کنسرسیومی مرکب از شرکت روسی لوک اویل و شرکت نروژی استات اویل داده شد.

برای بهره برداری از چند حوزه نفتی در مرکز و شمال عراق داوطلبی پیدا نشد که نشان دهنده نگرانی های تجارتی و امنیتی شرکت های نفتی خارجی بود.

خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید این نگرانی ها به دلیل عدم وجود قوانین روشن و صریح در ارتباط با صنعت نفت عراق و همچنین بی اطمینانی در مورد وضعیت سیاسی این کشور پس از انتخابات عمومی سال 2010 است.

در اولین روز مناقصه توسعه حوزه های نفتی عراق، کنسرسیوم مشترک شرکت نفت بریتانیایی شل و پتروناس مالزی برنده مناقصه توسعه حوزه وسیع نفتی مجنون در جنوب عراق شد.

این حوزه نفتی بزرگ ترین حوزه نفتی بود که به مناقصه گذاشته شده بود.

در مناقصه دو روزه ای که برای بهره برداری از 10 میدان نفتی عراق صورت گرفت، جمعا 44 شرکت نفتی شرکت داشتند.

برنده دومین مناقصه، کنسرسیومی بود که در رأس آن شرکت نفت چینی CNPC قرار دارد و حق توسعه حوزه نفتی حلفایه، را پیدا کرده است.

در این کنسرسیوم، شرکت توتال فرانسه و پتروناس نیز شرکت دارند.

اگر چه میدان نفتی مجنون بسیار غنی است و دخایر نفتی آن به 13 میلیارد بشکه می رسد، در حال حاضر روزانه تنها 46 هزار بشکه نفت از این حوزه استخراج می شود.

برندگان مناقصه تعهد داده اند میزان تولید نفت میدان نفتی مجنون، را به یک میلیون و 800 هزار بشکه در روز افزایش دهند.

قرار است در مقابل هر بشکه نفت استخراجی، شرکت های برنده مناقصه یک دلار و 39 سنت دریافت کنند.

حوزه نفتی حلفایه که در جنوب عراق و در نزدیکی مرز ایران قرار دارد، از حوزه مجنون به مراتب کوچک تر است و کل ذخایر نفتی آن حدود 4 میلیارد و یک صد میلیون بشکه است.

مناقصه تازه دومین مورد مناقصه استخراج نفت عراق است.

در اکتبر گذشته قرارداد بهره برداری از حوزه نفتی رمیله در جنوب این کشور به دو شرکت بریتیش پترولیوم و نیز شرکت چینی CNPC واگذار شده بود.

مطالب مرتبط