خط لوله گاز ترکمنستان به چین افتتاح شد

نورسلطان نظربایف و هو جینتائو
Image caption در مراسم افتتاح خط لوله هو جینتائو و رئیس جمهوری قزاقستان حضور داشتند

هو جینتائو، رئیس جمهوری چین یک خط لوله جدید گاز را که نفت ترکمنستان را به چین می رساند افتتاح کرده است.

در این مراسم رهبران کشورهای ازبکستان و قزاقستان نیز که مسیر عبور خط لوله است حضور داشتند.

این اولین بار است که انحصار روسیه بر منابع طبیعی منطقه لطمه می بیند.

هو جینتائو، در صحرایی در ترکمنستان این خط لوله دو هزار کیلومتری را افتتاح کرد.

این خط لوله هنگامی که استفاده از آن کامل شود یعنی تا سال 2013، می تواند سالانه 40 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی ترکمنستان را به چین انتقال دهد.

این مقدار معادل نیمی از نیاز کنونی چین است.

در حال حاضر چین دارای این توانایی است که تمام گاز مورد نیاز خود را از ذخایر گاز داخل کشور تامین کند ولی این وضعیت برای همیشه دوام نخواهد آورد.

مایکل بریستو، خبرنگار بی بی سی در پکن می گوید اقتصاد چین همچنان در حال گسترش است و به همین جهت در آینده به انرژی بیشتری نیاز خواهد داشت و به همین دلیل در صدد دسترسی به منابع غنی گاز طبیعی ترکمنستان برآمده است.

اگر چه قزاقستان و ازبکستان نیز دارای منابع قابل توجه گاز طبیعی هستند آزمایش ها و بررسی ها نشان می دهد که ذخایر گاز ترکمنستان به مراتب بیشتر است تا آنجا که از نظر منابع گاز چهارمین کشور مهم جهان محسوب می شود.

تا کنون گاز این سه جمهوری در انحصار شرکت گاز پروم روسیه بود که میزان تولید و تا حد زیادی قیمت این گاز را تعیین می کرد ولی اکنون با احداث خط لوله جدید، اولین ضربه به این انحصار وارد شده و چین به منطقه ای که قبلا منطقه تحت نفوذ روسیه بوده، وارد شده است.

احداث این خط لوله نشان دهنده این است که جمهوری های آسیای میانه که قبلا از جمهوری های شوروی سابق بودند، برای فروش گاز خود کمتر به روسیه متکی خواهند بود.

در همین حال احداث خط لوله ای که گاز ترکمنستان را به ایران خواهد رساند در شرف پایان است.

ترکمنستان همچنین علاقمندی خود را به شرکت در پروژه ای که با دور زدن روسیه، نفت آسیای میانه را به اروپا خواهد رساند، ابراز علاقه کرده است.

مطالب مرتبط