ابوظبی بخشی از بدهی های دوبی را به عهده گرفت

دوبی
Image caption رکود در بخش فعالیت های ساختمانی از عوامل اصلی مشکلات دوبی ورلد بوده است

دولت دوبی می گوید ابوظبی همسایه نفتخیزش قول داده است برای بازپرداخت بدهی های کوتاه مدت دوبی، معادل 10 میلیارد دلار به این امیرنشین کمک کند.

رکود اقتصادی جهانی به شدت به دوبی لطمه زده و سبب تنزل شدید بهای املاک و مستغلات شده است.

در نتیجه این تحول، ماه نوامبر گذشته شرکت سرمایه گذاری دوبی ورلد، که در بخش ساختمان سازی فعالیت داشته و به دولت دوبی تعلق دارد، درخواست کرد زمان بازپرداخت 60 میلیارد دلار از بدهی هایش به مدت 6 ماه به تعویق افتد.

ادامه نگرانی در باره وضعیت شرکت سرمایه گذاری دوبی ورلد، سبب شد که ارزش سهام در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به شدت سقوط کند.

ولی در پی اعلام خبر کمک مالی کلان ابوظبی به دوبی، امروز 14 دسامبر، بیش از ده درصد به قیمت سهام در بازار بورس دوبی افزوده شد.

معادل 4 میلیارد دلار از کمک ابوظبی به دارندگان اوراق قرضه اسلامی که سررسیدش امروز است، پرداخت خواهد شد.

در اوایل ماه جاری میلادی، دولت ابوظبی گفته بود که از ثروت نفتی خود برای بازپرداخت بدهی های دوبی استفاده نخواهد کرد.

ولی شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس امارات متحده عربی برای اطمینان خاطر سرمایه گذاران، بیانیه ای صادر کرد که در آن گفته شده بود وضعیت اقتصادی امارات متحده عربی خوب است و اطمینان داده شده بود بحران مالی جهانی به منطقه خلیج فارس کشیده نخواهد شد.

استفانی فلاندرز، تحلیلگر اقتصادی بی بی سی می گوید وضعیت دوبی به سرمایه گذاران هشدار می دهد که حتی خرید اوراق قرضه دولتی که تضمین شده به نظر می رسد، ممکن است بی خطر نباشد.

مطالب مرتبط