فرانسه و چین چند قرارداد صنعتی امضا کردند

Image caption ون جیابائو، نخست وزیر چین و همتای فرانسوی او فرانسوا فیلون و وزیر دارایی فرانسه در پکن

در حالی که دوره روابط پر تنش میان فرانسه و چین به پایان می رسد، دو کشور در باره چند طرح صنعتی به ارزش میلیاردها دلار توافق کرده اند.

از جمله این طرح ها ساخت یک نیروگاه هسته ای تولید برق در استان گوآنگ دانگ چین است که قرار است به طور مشترک توسط شرکت "ایی دی اف" فرانسه و "تیشان" چین ساخته شود.

گروه "سفران" فرانسه نیز قرار است موتورهای هواپیماهای سی - 919 چین را بسازد. گفته می شود این هواپیماها در آینده رقیب هواپیماهای ایرباس و بوئینگ خواهد شد.

توافق در باره این قراردادها با سفر فرانسوا فیلون، نخست وزیر فرانسه به پکن، پایتخت چین مصادف شده است.

چین به خاطر روابط دوستانه فرانسه با دالایی لاما، رهبر مذهبی تبت که در تبعید به سر می برد، و همچنین پشتیبانی این کشور از استقلال طلبان تبتی، روابطش با فرانسه را قطع کرده بود.

چین دالایی لاما را متهم کرده است که در پی مستقل کردن سرزمین تبت از حاکمیت چین بوده است.

چین و فرانسه در ماه آوریل سال جاری موافقت کردند ملاقات های رده بالای خود را احیا کنند و به اختلافی که در پی ملاقات نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه با دالایی لاما به وجود آمده بود، پایان دهند.

سفر رسمی نخست وزیر فرانسه به پکن نه تنها نشانه از سرگیری روابط دوستانه میان این کشور و چین است بلکه همچنین به گفته آندره ورنیک، گزارشگر بخش آسیا-اقیانوسیه بی بی سی نشان می دهد چگونه چین از تنبیه های اقتصادی و دادن پاداش برای دنبال کردن منافع دیپلماتیک خود استفاده می کند.

مطالب مرتبط