منطقه بزرگ تجارت آزاد در آسیا متولد شد

Image caption تولید و صدور کالا چهل درصد اقتصاد چین را تشکیل می دهد

منطقه تجارت آزاد جدیدی که رقیب اتحادیه اروپا و منطقه تجارت آزاد در شمال آمریکا خواهد بود همزمان با آغاز اولین روز از سال 2010 در شرق آسیا فعال می شود.

این منطقه شامل چین و شش کشور موسس مجمع کشورهای جنوب شرق آسیا (آ سه آن)، می شود - اندونزی، مالزی، سنگاپور، تایلند، فیلیپین و برونئی.

هدف از افتتاح این منطقه سرعت بخشیدن به تجارت های منطقه ای و کاهش وابستگی آسیا به اقتصادهای پیشرفته است که به خاطر رکود اقتصادی جهان ضعیف شده اند.

بنا به توافق انجام شده موانع بر سر راه سرمایه گذاری و گمرک در مورد واردات نود درصد از کالاها برداشته شده است.

به لحاظ میزان جمعیت، نزدیک به یک میلیارد و نهصد میلیون نفر، منطقه تجارت آزاد جدید بزرگترین در سراسر جهان است.

این منطقه همچنین شامل برخی از مهم ترین اقتصادهای متکی بر صادرات در جهان است.

اندرو واکر، تحلیلگر امور اقتصادی در بی بی سی، می گوید حذف گمرک کالاهای وارداتی هزینه تجارت را کاهش می دهد و احتمالا منجر به تجارت میان مرزی کشورهایی می شود که در این منطقه منظور شده اند.

تولیدکنندگان چینی و صادرکنندگان مواد خام در جنوب شرق آسیا از افتتاح این منطقه سود خواهند برد.

این کشورها همچنین احتمالا به مواد ارزانتر ساخت چین دسترسی پیدا خواهند کرد.

اما همه صنایع آمادگی رقابت با چین را ندارند و شماری نیز بیکار خواهند شد.

ایجاد منطقه ای جدید برای تجارت آزاد در فیلیپین و اندونزی با مخالفت مواجه شده است. در این کشورها برخی از صنایع مانند منسوجات، تولید کفش و آهن از ورود کالاهای مشابه ارزان قیمت از چین بیم دارند.

در مرحله اول شش موسس آ سه آن به این منطقه دسترسی دارند و در مرحله بعدی سایر اعضای آ سه آن از جمله ویتنام و کامبوج در پنج سال آینده به این منطقه می پیوندند.

منتقدان این طرح می گویند منطقه تجارت آزاد جدید در آسیا تلاش برای رسیدن به توافق های تجاری را تضعیف می کند و کشورهای فقیر متضرر خواهند شد.

مطالب مرتبط