چین، بزرگ ترین کشور صادرکننده در جهان

کارگران چینی
Image caption صادرکنندگان چینی رکود اقتصادی را پشت سر گذاشته اند

به نظر می رسد تازه ترین آمار بازرگانی در چین تایید کننده این خبر است که چین از نظر حجم صادرات، بر آلمان پیشی گرفته و مقام بزرگ ترین کشور صادرکننده در جهان را احراز کرده است.

با وجود کاهش تقاضای جهانی به دلیل بحران اقتصادی، رشد حجم بازرگانی چین در ماه دسامبر گذشته حدود 18 درصد بوده است.

این آمار نشان دهنده این است که حجم صادرات چین در 11 ماه اول سال گدشته میلادی بیش از هر کشور دیگری بوده است.

خبرگزاری چین می گوید ارزش صادرات این کشور در سال 2009 معادل هفت و نیم تریلیون پوند بوده ولی کل معاملات خارجی چین در سال گذشته حدود 14 درصد کاهش داشته است.

کل مازاد طراز بازرگانی این کشور نیز که از نظر سیاسی مسئله حساسی است در سال گذشته حدود یک سوم کاهش یافت.

به دلیل بحران جهانی اقتصادی، سال گذشته از میزان تقاضا برای کالاهای چینی کاسته شد ولی در هفته های اخیر میزان افزایش تقاضا از آنچه قبلا تصور می شد به مراتب بیشتر بود.

مقامات چینی می گویند این افزایش تقاضا نقطه عطف بسیار مهمی برای چین محسوب می شود و به طور قطع می توان گفت که صادرکنندگان این کشور یک دوره رکود را پشت سر گذاشته اند.

این آمار همچنین نشان می دهد که برنامه مشوق های اقتصادی چین موفقت آمیز بوده است.

کریس هاگ، خبرنگار بی بی سی در شانگهای می گوید بسیاری از تولیدکنندگان چینی کارخانه دارانی هستند که با استفاده از قطعات خارجی، با هزینه بسیار کم دستگاه هایی مانند آی پاد، تولید و صادر می کنند و انتشار آمار جدید مبین این است که متقاضیان دو باره برای تکمیل موجودی انبارهای خود، به خرید این گونه کالاها از چین رو آورده اند.

خبرنگار بی بی سی می افزاید انتشار این آمار سبب خواهد شد که یک بار دیگر رقبای بازرگانی چین این کشور را برای افزایش ارزش برابری یوآن، واحد پول چین، تحت فشار قرار دهند.

این کشورها که در رأس آنها آمریکا قرار دارد، می گویند چین با پائین نگاه داشتن ارزش یوآن توانسته کالاهای خود را ارزان تر تمام کند ولی نخست وزیر چین گفته است که تسلیم فشارهای خارجی برای افزایش ارزش برابری یوآن نخواهد شد.

مطالب مرتبط