انرژی محور گفتگوهای ترکیه در مسکو

Image caption کلیسای مسیح ناجی در مسکو - امروز روسیه و ترکیه خود را در شبکه ای از منافع مشترک یافته اند

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، امروز (13 ژانویه)، در مسکو با رهبران روسیه گفتگو کرده است. انتقال سوخت در صدر دستور کار این ملاقات قرار داشته است.

دولت ترکیه اخیرا موافقت کرد از طرح های روسیه برای احداث خطوط لوله بزرگ انتقال گاز از دریای سیاه به اروپا حمایت کند.

دولت ترکیه همچنین علاقمند است خط لوله های بیشتری از خاک این کشور عبور کند و گاز روسیه را به خاورمیانه منتقل کند.

ریچارد گالپین، گزارشگر بی بی سی در مسکو می گوید سفر نخست وزیر ترکیه و مقام های ارشد دولتش به مسکو به وضوح نشان می دهد این کشور در پی مستحکم تر کردن روابطش با روسیه است.

کریدور انتقال گاز

بعد از قرن ها خصومت تلخ، امروز روسیه و ترکیه خود را در شبکه ای از منافع مشترک یافته اند - افزایش ارتباط تجاری، ثبات در منطقه قفقاز و منابع انرژی.

Image caption پرچم های ترکیه و روسیه - اتحادیه اروپا از ارتباط نزدیک انرژی میان روسیه و ترکیه نگران است

چندی است تجارت میان دو کشور پر رونق بوده است و اگر به همین منوال ادامه یابد در سال جدید میلادی به حدود چهل میلیارد دلار خواهد رسید.

ارتباط سوختی نیز با سرعت در حال رشد است.

ترکیه به شدت به گاز روسیه متکی است اما اکنون می خواهد به کریدوری مهم برای انتقال آن تبدیل شود و گاز روسیه را به خاورمیانه منتقل کند.

ترکیه همچنین به روسیه اجازه داده است در سواحلش در کنار دریای سیاه و همچنین در مجاورت خط لوله جنوب، شرایط را برای احداث خط لوله خود آماده کند. این طرح باعث خواهد شد که برای اولین بار گاز روسیه مستقیما به اروپا منتقل شود.

روسیه می گوید به احتمال قوی اجرای این طرح امسال آغاز می شود.

اما به گفته گزارشگر بی بی سی در مسکو، همکاری سوختی ترکیه و روسیه باعث نگرانی کشورهای عضو اتحادیه اروپا شده است. آنها می خواهند منابع سوختی خود را از چند منبع دریافت کنند تا به کلامی دیگر به وابستگی رو به افزایش خود به روسیه خاتمه دهند.

اتحادیه اروپا با خط لوله ای دیگر به نام "نابوکو" برای انتقال گاز از منقطه دریای خزر از طریق ترکیه موافق بوده است.

گزارشگر بی بی سی می گوید این وضعیت باعث شده است همه چشم ها به ترکیه باشد تا ببینند ترکیه نهایتا از کدام خط لوله حمایت خواهد کرد.

مطالب مرتبط