به مرکز آمار تلفن کنید، یارانه نقدی شما چقدر است؟

اسکناس
Image caption قرار است بین بیشتر از 47 میلیون ایرانی بابت حذف یارانه ها پول نقد توزیع شود

محمد مدد رئیس مرکز آمار به تلویزیون دولتی ایران گفته است که خانواده های ایرانی برای مشخص شدن وضعیت خود برای دریافت یارانه نقدی، به سایت مرکز آمار مراجعه کنند و اگر دسترسی به اینترنت ندارند، تلفن کنند.

آقای مدد، می گوید که جزئیات اطلاعات اقتصادی خانوارهای مختلف آماده شده و خانوارهای یک نفره و دونفره از سوم تا پنجم بهمن، خانوارهای سه نفره از ششم تا هشتم بهمن، خانوارهای چهار نفره از نهم تا یازدهم بهمن و خانوارهای پنج نفره از دوازدهم تا چهاردهم بهمن برای تائید اطلاعات به سایت مرکز آمار مراجعه کنند.

خانوارهایی که امکان دسترسی به اینترنت ندارند، می توانند به مرکز آمار تلفن کنند و با ارائه شماره ملی و کد رهگیری از وضعیت خود آگاه شوند.

خانوارهایی که نتوانند در این مدت به سایت مرکز آمار مراجعه کنند، فرصت دارند از پانزدهم تا بیست و دوم بهمن برای تائید یا رد اطلاعات اقتصادی به سایت مرکز آمار مراجعه کنند.

مراجعه به سایت مرکز آمار برای آن است که خانوارها از وضعیت خود آگاه شوند که در دسته بندی توزیع پول نقد کجا قرار گرفته اند.

به گفته آقای مدد، مردم در این مدت می توانند اطلاعات اقتصادی خود را دوباره اصلاح کنند و فقط در این فرصت می توانند این کار را انجام دهند.

مرکز آمار بعد از اجرای طرح جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوارها که در تابستان سال گذشته انجام داد، اکنون خانوارها را به سه دسته تقسیم کرده و بر اساس آن قرار است پول نقد را بین دو دسته اول توزیع کند.

تابستان سال گذشته مرکز آمار ایران پرسشنامه ای بین مردم توزیع کرد که در آن از سرپرست خانوارها خواسته شده بود تا اطلاعاتی نظیر درآمد ماهانه، واحد مسکونی ملکی یا اجاره ای، سطح زیر بنای واحد مسکونی، ارزش تقریبی واحد مسکونی، ارزش دیگر املاک و مستغلات و تعداد خودروی شخصی را در اختیار مرکز آمار بگذارند.

اکنون مرکز آمار بعد از تصویب و ابلاغ قانون حذف یارانه ها، با استفاده از این اطلاعات، جمعیت کشور را به سه دسته تقسیم کرده و به گفته آقای مدد در "خوشه نخست که دهک اول تا چهارم را در بر می گیرد حدود ۳۰ میلیون نفر، در خوشه دوم دهکهای پنجم تا هفتم جامعه با ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر و در خوشه سوم دهک های هشتم تا دهم با ۱۴ میلیون نفر قرار گرفته اند."

Image caption یارانه شانزده قلم کالا و خدمات با اجرای قانون جدید حذف و این کالاها و خدمات به قیمت بین المللی عرضه می شود

به گفته رئیس مرکز آمار ایران، یارانه های نقدی فقط بین خوشه اول و دوم پرداخت می شود.

بنابر تقسیم بندی مرکز آمار، درآمد سرانه هر نفر در خوشه اول ماهانه ۷۸۸ هزار و ۳۸۱ ریال (۷۸ هزار و ۸۳۸ تومان) و درآمد سرانه هر نفر در خوشه دوم یک میلیون و ۳۰۳ هزار و سه ریال(حدود۱۳۰هزارتومان) است.

به هر کس چقدر پول می رسد

در طرح جمع آوری اطلاعات اقتصادی که برای توزیع نقدی یارانه ها انجام شد بیشتر از ۶۱ میلیون نفر شرکت کردند ولی دولت قصد دارد فقط بین ۴۷ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر یارانه نقدی توزیع کند.

به این ترتیب، حدود ۲۵ میلیون نفر از ایرانیان پولی بابت حذف یارانه ها دریافت نخواهند کرد. رئیس مرکز آمار ایران می گوید که درآمد دهک های هشتم تا دهم که پولی به آنها پرداخت نخواهد شد "به اندازه تمام درآمد جامعه" است.

قانون "هدفمند کردن یارانه ها" روز گذشته (۲۷ دی) از سوی علی لاریجانی رئیس مجلس برای اجرا به دولت ابلاغ شد و پیش بینی می شود اوایل سال آینده اجرای این قانون آغاز شود.

با اجرای این قانون، یارانه ۱۶ قلم کالا و خدمات از جمله مواد سوختی نظیر بنزین، گاز، برق و کالاهای اساسی نظیر گندم، قند و شکر، روغن حذف می شود و در طی یک دوره پنج ساله مصرف کنندگان باید هزینه نهایی این کالاها را بپردازند.

در این قانون پیش بینی شده است که دولت در اولین سال اجرا بین ده تا بیست هزار میلیارد تومان (ده تا بیست میلیارد دلار) از محل افزایش ناشی از حذف یارانه ها، درآمد داشته باشد.

بنابر این قانون، دولت می تواند نیمی از این پول را به صورت نقدی بین خانوارها توزیع کند.

طرح مرکز آمار نیز به همین منظور تهیه شده است و قرار است دولت بر اساس تقسیم بندی مرکز آمار، پول نقد را بین خانوارها توزیع کند.

هنوز مشخص نیست که به هر نفر چه مقدار پول در طول ماه پرداخت خواهد شد و توزیع پول نقد از چه زمانی شروع می شود؟

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست