سقوط بهای سهام بانک ها در پی پیشنهادهای اوباما

بانک آمریکا
Image caption پیشنهادات آقای اوباما می تواند موجب تبدیل بانک های بزرگ به موسسه های مالی کوچک تر شود

پیشنهاد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مورد اعمال محدودیت هایی بر عملکرد بانک های بزرگ و موسسه های مالی، موجب سقوط ارزش سهام در بازارهای مالی سراسر جهان شد.

این تدابیر برای پیشگیری از تکرار بحران های مالی در آینده است.

در توکیو از ارزش شاخص سهام نیکی، دو و نیم درصد کاسته شد.

ارزش سهام در بازارهای بورس اروپایی نیز کاهش یافت.

این کاهش به خصوص در مورد سهام بانک ها محسوس بود.

یک سخنگوی گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا گفت هنوز زود است که در باره برنامه های پیشنهادی باراک اوباما به تفصیل صحبت کرد ولی می توان گفت که این برنامه ها با اقداماتی که تا کنون به عمل آمده مطابقت دارد.

جورج ازبورن، مسئول امور وزارت دارایی در حزب مخالف محافظه کار، از این پیشنهادات استقبال کرد و گفت خواهان این است که یک چنین برنامه هایی در بریتانیا نیز پیاده شود.

وی افزود برای این که بخش مالی لندن صدمه نبیند، لازم است این برنامه ها در سراسر جهان به اجرا در آید.

آقای اوباما در سخنانی در روز پنجشنبه 21 ژانویه گفته بود: "نباید اجازه دهیم که مالیات دهندگان آمریکایی بار دیگر اسیر دست بانک هایی شوند که به علت بزرگی آنها نمی توانیم اجازه دهیم ورشکست شوند." آقای اوباما به مداخله دولت برای پیشگیری از ورشکستگی چند بانک و موسسه مالی بزرگ در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ اشاره می کرد. طرح آقای اوباما برای نظارت بر عملکرد بانک ها شامل محدود نگه داشتن حجم آنها و منع فعالیت های بازرگانی پرخطر است. در پی سخنان آقای اوباما، ارزش سهام بانک ها و موسسه های مالی در بورس های عمده آمریکا سقوط کرد و بانک آمریکا و موسسه مالی جی پی مورگان، هر کدام بیش از شش درصد از ارزش سهام خود را در پایان معاملات روز گذشته از دست دادند. تحلیلگران می گویند طرح آقای اوباما می تواند به تبدیل بانک های بزرگ آمریکا مانند بانک آمریکا و نیز جی پی مورگان به موسسه های مالی کوچک تر منجر شود.

مطالب مرتبط