احمدی نژاد لایحه بودجه سال آینده را به مجلس ارائه کرد

احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد روز یکشنبه چهارم بهمن (۲۴ ژانویه) لایحه بودجه سال آینده را که نسبت به بودجه سال جاری افزایش شدیدی نشان می دهد، به مجلس تقدیم کرد.

آقای احمدی نژاد در جلسه علنی مجلس و هنگام ارائه لایحه بودجه، اشاره ای به حجم بودجه نکرد به طوری غلامعلی حداد عادل نماینده تهران در مجلس گفت که نشنیدم که آقای رئیس جمهور مبلغ بودجه را اعلام کنند شاید خواسته اند که نمایندگان خودشان بخوانند.

خبرگزاری مهر، میزان بودجه سال آینده را ۳۶۸ هزار میلیارد تومان (معادل ۳۶۸ میلیارد دلار) اعلام کرده که نسبت به بودجه سال گذشته حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان (۹۰ میلیارد دلار) یعنی حدود 30 درصد افزایش نشان می دهد.

بنابر این گزارش، ۱۲۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان از کل بودجه مربوط به بودجه عمومی کشور است و ۲۳۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مربوط به شرکت های دولتی است.

آمارهای اولیه نشان می دهد که بودجه سال آینده نسبت به بودجه سال جاری در هر دو بخش بودجه عمومی دولت و بودجه شرکت های و موسسات دولتی افزایش یافته است.

کل بودجه سال جاری کشور بیشتر از ۲۷۹ هزار میلیارد تومان (۲۷۹ میلیارد دلار) است که بیشتر از ۸۹ هزار میلیارد تومان (۸۹ میلیارد دلار) بودجه عمومی دولت و نزدیک به ۱۹۹ هزار میلیارد تومان (۱۹۹ میلیارد دلار) بودجه شرکت ها و موسسات دولتی است.

آقای احمدی نژاد گفت که سهم بودجه عمرانی در سال آینده افزایش پیدا کرده است و رقم آن به ۳۴ هزار میلیارد تومان (۳۴ میلیارد دلار) رسیده است.

بودجه عمرانی سال جاری بیشتر از ۲۸ هزار میلیارد تومان (۲۸ میلیارد دلار) بود که به دلیل کسری بودجه شدید به گفته آقای احمدی نژاد این بودجه به اجبار به ۲۰ هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرد.

بخشی از همین بودجه عمرانی نیز به دلیل کسری بودجه، با مصوبه مجلس به بودجه جاری منتقل شد تا دولت بتواند با آن حقوق کارکنان دولت را در ماههای پایانی سال بپردازد.

آنطور که گزارش شده قیمت هر بشکه نفت در بودجه سال آینده 60 دلار در نظر گرفته شده است این در حالی است که قیمت نفت در بودجه سال جاری 37.5 دلار بوده است.

سال حذف یارانه ها

از ویژگی های بودجه سال آینده این است که در سال آینده قانون حذف یارانه ها به اجرا گذاشته خواهد شد و در مدت پنج سال یارانه 16 قلم کالا و خدمات حذف می شود. از جمله مهمترین آنها حذف یارانه مواد سوختی نظیر بنزین و گاز و برق و کالاهای اساسی نظیر نان، قند و شکر و روغن است.

جزئیات بودجه کل کشور هنوز اعلام نشده است اما آقای احمدی نژاد گفت که دولت بودجه بخش فرهنگ را افزایش داده است.

به گفته رئیس جمهوری، در بودجه سال آینده "برای افزایش نشاط اجتماعی و توسعه مراکز فرهنگی از جمله سینماها، مصلاها، مساجد، مراکز نمایشی، حوزه های علمیه و همه کانون هایی که به طور خاص مسئولیت فرهنگی دارند، بودجه پیش بینی شده است."

آقای احمدی نژاد از نمایندگان مجلس خواست که در هنگام بررسی لایحه بودجه "هر گونه اقدامات اصلاحی و تکمیلی صلاح می دانید، لحاظ کنید اما خواهش می کنم انسجام بودجه حفظ شود."

به گفته آقای احمدی نژاد، اگر تغییرات اساسی در لایحه بودجه ایجاد شود، انسجام آن به هم می ریزد."

لایحه بودجه بنابر آئین نامه داخلی مجلس با ۴۵ روز تاخیر به مجلس ارائه شده است در حالی که این لایحه باید در پانزدهم دی ماه به مجلس ارائه می شد.

پیش از این، دولت لایحه برنامه پنجم را به مجلس داده اما برخی نمایندگان مجلس می گویند که در فرصت باقی مانده از سال فقط فرصت خواهند داشت که لایحه بودجه را بررسی کنند و بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه احتمالا به سال آینده موکول خواهد شد.

قرار است نمایندگان مجلس در باره اولویت لایحه بودجه و لایحه برنامه پنجم تصمیم بگیرند ولی به نظر می رسد اولویت نمایندگان با بررسی لایحه بودجه خواهد بود.

همزمان با بحث هایی که در باره لایحه برنامه پنجم توسعه مطرح است، ارسلان فتحی پور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به خبرگزاری مهر گفته است که طرح دو فوریتی تهیه شده است که بر اساس آن برنامه چهارم توسعه برای مدت یک سال یا دستکم سه ماه دیگر تمدید می شود.

به گفته آقای فتحی پور، نمایندگان امضا کننده طرح دو فوریتی خیر و مصلحت کشور را در تمدید برنامه چهارم می دانند زیرا به دلیل تاخیر دولت در ارائه لایحه برنامه پنجم توسعه و بودجه ۱۳۸۹، فرصت کافی وجود ندارد و نمایندگان چاره ای ندارند جز این که برنامه چهارم را تمدید کنند.

بر اساس قانون نمایندگان، ابتدا لایحه بودجه در اختیار نمایندگان قرار می گیرد و نمایندگان ده روز فرصت دارند تا پیشنهادات خود را به کمیسیون های تخصصی ارائه دهند. بعد از کمیسیون ها پانزده روز فرصت دارند تا پیشنهادات را بررسی و آن را در قالب لایحه بودجه به کمیسیون تلفیق ارائه دهند که نمایندگانی از کمیسیون های مجلس در آن حضور دارند.

علی لاریجانی رئیس مجلس بعد از ارائه لایحه از سوی رئیس جمهوری گفت که "لایحه بودجه باید 15 آذر به مجلس ارائه می شد اما تاکنون فاصله افتاد و ما تا پایان سال فرصت کمی داریم و کمیسیون های مجلس باید با سرعت بودجه را بررسی و به کمیسیون تلفیق برسانند.

لایحه بودجه بعد از نهایی شدن در کمیسیون تلفیق، برای تصویب در صحن علنی مجلس مطرح می شود.

پیش بینی می شود مجلس تا پایان سال تنها بتواند لایحه بودجه سال آینده را بررسی کند.

مطالب مرتبط