سنا به زودی طرح تحریم بنزین وارداتی ایران را بررسی می کند

Image caption سناتور آمریکایی بر تشدید تحریم ها علیه ایران تاکید کرد

هری رید، رهبر اکثریت دموکرات مجلس سنای آمریکا ابراز امیدواری کرده است که طرح تحریم بنزین وارداتی ایران تا چند هفته دیگر در سنا بررسی شود.

سناتور رید روز سه شنبه (26 ژانویه) در سنا گفت: "این قانون فشار جدیدی بر رژیم برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی بوجود خواهد آورد."

دولت ایران اتهام تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی را رد می کند و می گوید که تشدید تحریم های آمریکا خط مشی هسته ای اش را تغییر نمی دهد.

رهبر دموکرات ها در سنا در سخنرانی خود از جمهوریخواهان خواست که با او همکاری کنند تا طی چند هفته آینده تحریم تازه علیه ایران تصویب شود.

او گفت که در این خصوص با سناتور میچ مکانل، رهبر اقلیت جمهوریخواه گفتگو کرده است. بیشتر جمهوریخواهان در کنگره از تشدید تحریم ها علیه ایران حمایت می کنند.

بر اساس طرح تحریمی سنا، آمریکا شرکت هایی که بیش از 20 میلیون دلار در صنایع نفت و گاز ایران سرمایه گذاری کنند، را تحریم خواهد کرد.

کنگره آمریکا همچنین در نظر دارد که شرکت های صادرکننده فراورده های نفتی پالایش شده بویژه بنزین به ایران را هدف تحریم ها قرار دهد.

مجلس نمایندگان آمریکا در ماه دسامبر سال 2009 میلادی طرح تحریم شرکت های تامین کننده بنزین ایران را تصویب کرد.

اما دامنه طرح تحریمی سنا گسترده تر است و شامل شرکت های مخابراتی مانند نوکیا - زیمنس (NSN) که به ایران تجهیزات شنود مکالمات تلفنی یا تکنولوژی ارسال امواج پارازیتی می فروشند، نیز می شود.

Image caption ایران حداقل یک سوم بنزین مورد نیاز خود را وارد می کند

رهبر اکثریت دموکرات مجلس سنا تاریخ دقیق به رای گیری گذاشته شدن طرح تحریم تازه را اعلام نکرد.

منتقدان می گویند که تحریم بنزین وارداتی ایران بجای تحت فشار گذاشتن حکومت ایران، مردم را تحت فشار و مضیقه قرار خواهد داد.

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، بارها بر وضع تحریم های "هدفمند" و "مشخص" علیه مقام های ارشد ایران تاکید کرده و گفته است که می خواهد نهادهای دولتی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هدف تحریم های بین المللی قرار دهد.

با این وجود، کنگره تحت کنترل حزب دموکرات در حال نهایی کردن طرح تحریمی گسترده ای علیه ایران است که برای نخستین بار طی سی سال گذشته تامین کنندگان بنزین ایران را هدف قرار خواهد داد.

در همین رابطه، تعدادی از شرکت های خارجی فروش بنزین به ایران را متوقف کرده اند. شرکت سوئیسی گلنکور از ماه نوامبر سال 2009 میلادی به ایران بنزین نفروخته است.

این شرکت از تامین کنندگاه اصلی بنزین ایران نبود، اما به باور ناظران از بیم پیامدهای تحریم کنگره آمریکا تصمیم به توقف ارسال محموله های بنزین به ایران گرفت.

بر اساس آمار موجود، مصرف روزانه بنزین در ایران حدود 67 میلیون لیتر است و حدود یک سوم از آن از طریق واردات تامین می شود.

گفته می شود که شرکت های چینی حدود یک سوم بنزین وارداتی ایران را از طریق فروش با واسطه تامین می کنند.

شرکت بریتانیایی بی پی در گذشته یکی از تامین کنندگان بنزین ایران بود، اما مدیران این شرکت در سال 2008 میلادی اعلام کردند که دیگر به ایران بنزین نمی فروشند.

دولت ایران می گوید که برای مقابله با هرگونه تحریم بنزین از سوی آمریکا، آمادگی دارد.