به روز شده:  03:39 گرينويچ - چهارشنبه 27 ژانويه 2010 - 07 بهمن 1388

هشدار بخش خصوصی آمریکا علیه تحریم 'گسترده' ایران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

تعدادی از نهادهای بازرگانی آمریکا به کاخ سفید هشدار داده اند که تحریم های "گسترده" مد نظر کنگره علیه ایران، منافع ملی ایالات متحده را به خطر خواهد انداخت و جلب حمایت بین المللی علیه برنامه اتمی ایران را دشوار خواهد کرد.

9 سازمان از جمله اتاق بازرگانی، انجمن ملی تولیدکنندگان و نیز شورای تجارت خارجی آمریکا با ارسال نامه ای به کاخ سفید، درباره پیامدهای این تحریم های یکجانبه که کنگره با تصویب آن چندان فاصله ای ندارد، "عمیقا" ابراز نگرانی کرده اند.

آن ها نوشته اند: "تحریم های پیشنهاد شده اختلاف های اقتصادی، دیپلماتیک و حقوقی با کشورهای متحد آمریکا بوجود خواهد آورد و امکان دارد که اقدام مشترک علیه ایران را دشوار کند."

هری رید، رهبر اکثریت دموکرات مجلس سنای آمریکا روز سه شنبه (26 ژانویه) اعلام کرد که طرح تحریمی یاد شده که تحریم بنزین وارداتی ایران را نیز در بر می گیرد، تا چند هفته دیگر در سنا بررسی خواهد شد.

مجلس نمایندگان آمریکا در ماه دسامبر سال 2009 میلادی طرح تحریم شرکت های تامین کننده بنزین ایران را تصویب کرد. بدین ترتیب، در صورت تصویب طرح سنا، کنگره آمریکا رسما تحریم ها علیه ایران را تشدید خواهد کرد.

این دو رکن کنگره همچنین در نظر دارند شرکت هایی که بیش از 20 میلیون دلار در صنایع نفت و گاز ایران سرمایه گذاری کنند را تحریم کنند. در این صورت، شرکت های آمریکایی حق معامله با آن شرکت ها را نخواهند داشت.

کنگره همچنین قصد دارد که شرکت های صادرکننده فراورده های نفتی پالایش شده بویژه بنزین به ایران را هدف تحریم ها قرار دهد و آن ها را از حضور در بازار آمریکا محروم کند.

مجازات های مطرح شده در طرح سنا به ویژه شامل موارد مختلفی از جمله منع معاملات دولت آمریکا با شرکت هایی مثل شرکت مخابراتی نوکیا - زیمنس (NSN) که به ایران تجهیزات شنود مکالمات تلفنی می فروشند یا شرکت هایی که تکنولوژی ارسال امواج پارازیتی در اختیار تهران قرار می دهند، نیز می شود.

نهادهای بازرگانی آمریکایی هشدار داده اند که چنین تحریم هایی بخش بزرگی از تجارت جهانی را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

این سازمان ها نامه خود را به جیمز جونز، مشاور امنیت ملی باراک اوباما و لورنس سامرز، رئیس شورای ملی اقتصاد آمریکا مستقر در کاخ سفید فرستادند.

سازمان های تجاری آمریکایی به ویژه هشدار داده اند که طرح کنگره اثری منفی بر فعالیت های بانک صادرات-واردات آمریکا خواهد داشت، زیرا این بانک حق اعطای وام به شرکت هایی که 20 میلیون دلار در صنایع نفت و گاز ایران سرمایه گذاری می کنند یا به ایران بنزین می فروشند را از دست خواهد داد.

رئیس جمهوری آمریکا هیچ گاه صراحتا نظر خود را درباره تحریم های مورد نظر کنگره از جمله تحریم بنزین وارداتی ایران اعلام نکرده، اما هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه او از وضع تحریم های "فلج کننده" علیه ایران حمایت کرده است.

سناتور آمریکایی بر تشدید تحریم ها علیه ایران تاکید کرد

هیلاری کلینتون همچنین بر وضع تحریم های "هدفمند" بین المللی علیه مقام های ارشد جمهوری اسلامی تاکید دارد و می خواهد نهادهای دولتی و سپاه پاسداران هدف تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار بگیرند.

برخی منتقدان می گویند که تحریم بنزین وارداتی ایران بجای تحت فشار گذاشتن حکومت ایران، مردم را تحت فشار و مضیقه قرار خواهد داد.

تعدادی از شرکت های خارجی فروش بنزین به ایران را متوقف کرده اند. شرکت سوئیسی گلنکور از ماه نوامبر سال 2009 میلادی به ایران بنزین نفروخته است.

این شرکت از تامین کنندگاه اصلی بنزین ایران نبود، اما به باور ناظران از بیم پیامدهای تحریم کنگره آمریکا تصمیم به توقف ارسال محموله های بنزین به ایران گرفت.

بر اساس آمار موجود، مصرف روزانه بنزین در ایران حدود 67 میلیون لیتر است و حدود یک سوم آن از طریق واردات تامین می شود.

گفته می شود که شرکت های چینی حدود یک سوم بنزین وارداتی ایران را از طریق فروش مستقیم یا با واسطه تامین می کنند.

شرکت بریتانیایی بی پی در گذشته یکی از تامین کنندگان بنزین ایران بود، اما مدیران این شرکت در سال 2008 میلادی اعلام کردند که دیگر به ایران بنزین نمی فروشند.

دولت ایران می گوید که برای مقابله با هرگونه تحریم بنزین از سوی آمریکا، آمادگی دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.