نویسنده 'فرهنگ علوم اقتصادی' درگذشت

منوچهر فرهنگ و فرهنگ علوم اقتصادی
Image caption نام منوچهر فرهنگ با فرهنگ علوم اقتصادی در یادها خواهد ماند

روز چهارشنبه، ۲۷ ژانویه (۷ بهمن) مراسم تشییع پیکر منوچهر فرهنگ، از استادان با سابقه اقتصاد ایران، در تهران برگزار شد.

پیشتر انجمن اقتصاددانان ایران اعلام کرده بود که منوچهر فرهنگ، استاد بازنشسته اقتصاد و رئیس این انجمن پس از پنجاه سال تدریس، شامگاه دوشنبه در سن نود سالگی در خانه مسکونی خود در تهران درگذشته است.

علت درگذشت دکتر فرهنگ ایست قلبی ناشی از کهولت سن اعلام شده است.

منوچهر فرهنگ در سال ۱۲۹۸ شمسی (۱۹۱۹) در شمال ایران به دنیا آمد و تحصیلات خود را در ایران و فرانسه گذراند.

وی پس از اخذ درجه لیسانس از دانشکده حقوق دانشگاه تهران راهی فرانسه شد و در سال ۱۹۶۴ از دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی فرانسه درجه دکترا گرفت.

نخستین شغل منوچهر فرهنگ به عنوان اقتصاد دان، کارشناسی سازمان برنامه و بودجه بود اما به زودی از این شغل کناره گرفت و تدریس در دانشگاه را انتخاب کرد.

وی در سال ۱۳۴۴ تدریس در رشته اقتصاد در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران را آغاز کرد و پس از استقلال رشته اقتصاد و تاسیس دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران، به هیات علمی این دانشکده پیوست.

منوچهر فرهنگ سپس به تدریس در دانشکده اقتصاد دانشگاه ملی (شهید بهشتی) پرداخت و رده های عالی مدیریت این دانشگاه نیز خدمت کرد.

دوره تدریس دکتر فرهنگ با شکل گیری رشته اقتصاد به عنوان یکی از رشته های اساسی علوم اجتماعی در مراکز دانشگاهی ایران همزمان بود و وی نقشی مهم را در فراهم ساختن زمینه تدریس و تحقیق در این رشته، از جمله با ترجمه متون اساسی اقتصادی، ایفا کرد.

دکتر فرهنگ در طول سال های تدریس و تحقیق، به تالیف، تدوین و ترجمه آثار متعددی مبادرت کرد که از آن جمله می توان به ترجمه کتاب نظریه عمومی اشتغال، بهره و پول، از منابع اساسی در اقتصاد کلان، اشاره کرد.

شمار آثار منوچهر فرهنگ را حدود پنجاه مورد نوشته اند اما احتمالا نام این اقتصاددان و استاد برجسته ایرانی بیش از هر اثر دیگری با کتاب قرهنگ علوم اقتصادی در یادها خواهد ماند.

بسیاری از اصطلاحات اقتصادی که امروزه در ایران رواج دارد نتیجه تحقیقات منوچهر فرهنگ و تبحر او در معادل سازی واژه های بیگانه است.

دکتر فرهنگ از ابتدای تاسیس انجمن اقتصاددانان ایران به عضویت این تشکل علمی در آمد و کوتاه مدتی پس از آن، به عنوان رئیس این انجمن انتخاب شد و این سمت را تا پایان عمر برعهده داشت.

منوچهر فرهنگ در کنار تدریس، تحقیق و پیگیری مباحث اقتصادی، که به گفته نزدیکانش تا پایان عمر ادامه داشت، به ادبیات به خصوص شعر فارسی نیز علاقمند بود.

مطالب مرتبط