شرکت زیمنس دیگر از ایران سفارشی نمی پذیرد

Image caption زیمنس بزرگ ترین شرکت مهندسی اروپاست

پیتر لوشر، مدیر عامل زیمنس تایید کرده است که هیات مدیره این شرکت در ابتدای اکتبر سال 2009 میلادی تصمیم گرفت که دیگر از ایران سفارشی دریافت نشود.

او می گوید، زیمنس سفارش هایی که پیش از اکتبر 2009 دریافت و قبول کرده را به طرف های ایرانی تحویل خواهد داد.

آلمان یکی از مهم ترین شرکای تجاری ایران است. با این همه، آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور درباره احتمال تشدید تحریم ها علیه ایران هشدار داده است.

زیمنس سال پیش در پی انتشار این خبر که به ایران تجهیزات پیشرفته شنود مکالمات تلفنی فروخته است، مورد انتقادهای شدیدی قرار گرفت.

بر اساس گزارش ها، واحد مشترک شرکت های زیمنس و نوکیا(NSN) آن تجهیزات را در اختیار دولت ایران قرار داده بود.

کنگره آمریکا در حال حاضر طرحی را بررسی می کند که در صورت تصویب، شرکت هایی که به ایران تجهیزات شنود یا تکنولوژی ارسال امواج پارازیتی بفروشند را تحریم خواهد کرد.

زیمنس بزرگ ترین شرکت مهندسی اروپایی بشمار می آید و میزان درآمدش از ایران حدود 700 میلیون دلار در سال گزارش شده است.

این در حالیست که یک شرکت آمریکایی بنام هانتسمان نیز این هفته اعلام کرد که دیگر از طریق واسطه اش در ایران به طرف های ایرانی محصولات شیمیایی نمی فروشد.

مدیران این شرکت که محصولاتی از قبیل پلی اورتان تولید می کند، گفته اند که درآمد آن ها در ایران ارزش لطمه ای که به اعتبار آنان به دلیل حضور در ایران وارد می آید، را ندارد.

در همین رابطه، شرکت سوئیسی گلنکور نیز در اوایل ماه جاری اعلام کرد که فروش بنزین به ایران را متوقف کرده است.

کارشناسان معتقدند که گلنکور احتمالا از بیم تحریم های آتی کنگره آمریکا که تامین کنندگان خارجی بنزین ایران را هدف قرار خواهد داد، تصمیم گرفته است که از فروش بنزین به ایران خودداری کند.