درخواست تویوتا برای بازگرداندن خودروهایش در چندین کشور

فراخوانی اتومبیل های تویوتا
Image caption این مدل محبوب تویوتا "کورولا" یکی از مدل هایی است که پدال آن دچار اشکال شده است

شرکت اتومبیل سازی تویوتا اعلام کرده است با توجه به نگرانی هایی که در مورد گیر کردن پدال گاز یکی از مدل های ساخت این شرکت در کف پوش زیر پای راننده وجود دارد، خواستار جمع آوری بعضی از اتومبیل های ساخت این شرکت از آمریکا، اروپا و چین شده است.

تویوتا قصد دارد یک میلیون و صد هزار خودروی ساخت این شرکت در آمریکا را، تنها یک روز پس از اعلام خبر تعلیق فروش ۸ مدل از خودروهای محبوب این شرکت در آمریکا، از بازار جمع آوری کند.

بر اساس درخواستی که به اداره کنترل کیفیت چین فرستاده شده است، شرکت تویوتا خواستار بازگرداندن 75 هزار و 552 عدد خودروی مدل RAV4 ساخت این شرکت شد.

مسئولان این شرکت همچنین از احتمال حذف ۷۵۰ شغل در کارخانه "برناستون" در بریتانیا خبر داده اند.

مدیران شرکت تویوتا در بریتانیا این تصمیم را بیشتر به بهینه کردن تولید مربوط دانستند تا کاهش حجم آن.

البته هنوز مسئولان تویوتا در مورد چگونگی حذف این تعداد شغل در کارخانه های این شرکت در بریتانیا توضیحی نداده اند، اما می گویند در حال حاضر قصد ندارند کسی را اخراج کنند.

نگرانی سرمایه گذاران

قرار است مدل RAV4 تویوتا از روز ۲۸ فوریه امسال از چین برگردانده شود.

بر اساس اعلامیه ای که در وب سایت اداره کنترل کیفیت چین منتشر شده است، این خودروها بین تاریخ ۱۹ فوریه ۲۰۰۹ میلادی تا ۲۵ ژانویه ۲۰۱۰ در تیانچین تولید شده است.

البته هنوز جزییات چگونگی بازگرداندن این خودروها اعلام نشده است.

کالین هنسلی، مدیر بخش اروپایی تویوتا گفت مسئولان این شرکت در حال محاسبه تعداد قطعات مشابه مدل معیوب آمریکایی در میان مدل های اروپایی تولید این شرکت هستند.

هفته گذشته تویوتا که بزرگترین تولید کننده اتومبیل در جهان محسوب می شود، خواستار بازگرداندن ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار اتومبیل ساخت این شرکت در آمریکا که پدال گاز آنها مشکل دارد شد.

تویوتا در ۴ ماه گذشته در حدود ۸ میلیون خودرو را از آمریکا فراخوانده است.

در ماه نوامبر گذشته هم تویوتا به دلیل نگرانی هایی که از گیرکردن پدال گاز یکی از مدل های این خودرو در کف پوش زیر پای راننده وجود داشت، ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار خودروی ساخت خود را بازگرداند.

اکنون مسئولان این شرکت اعلام کرده اند که قصد دارند این پدال ها را تعمیر و یا جایگزین کنند.

ارزش سهام تویوتا در ژاپن که روز چهارشنبه، هفتم بهمن، ۴ و سه دهم درصد افت کرده بود، امروز باز هم ۳ و نه دهم درصد کاهش یافت. این افت ارزش سهام به دلیل نگرانی سرمایه گذاران از تاثیر درخواست بازگرداندن اتومبیل های تویوتا بر وضعیت سلامت اقتصادی این شرکت به وجود آمد.

ماسوتوشی ساتو، یکی از کارشناسان اقتصادی در ژاپن در این باره گفت: "هنوز مشخص نیست که بازگرداندن محصولات تویوتا تا چه حد بر سود این شرکت تاثیر منفی بگذارد. اما سرمایه گذاران به شدت نگران کاهش افت فروش تویوتا در پی این موضوع اخیر هستند".

مطالب مرتبط