ریاست برنانکی بر بانک مرکزی آمریکا تمدید شد

بن برنانکی
Image caption آقای برنانکی ابتدا توسط جورج بوش رئیس جمهور قبلی به این مقام منصوب شده بود

ریاست بن برنانکی بر بانک مرکزی آمریکا، برای یک دوره چهار ساله دیگر تمدید شده است. او ابتدا توسط جورج بوش در این مقام منصوب شده بود.

سنای آمریکا با 70 رای در مقابل 30 رای به نفع ابقای آقای برنانکی بر این دستگاه قدرتمند رای داد که این کمترین آرا برای یک رئیس بانک مرکزی در چند دهه اخیر توصیف می شود.

کوتاهی از اقدامات کافی برای جلوگیری از بروز بحران اقتصادی آمریکا و حمایت از طرح نجات مالی بانک ها، از موارد مهمی است که آقای برنانکی به خاطر آنها مورد انتقاد قرار داشته است.

اما حامیان آقای برنانکی می گویند که اگر به خاطر تصمیمات او پس از شروع بحران نبود، آمریکا اکنون در وضعیت اقتصادی بسیار بدتری قرار می داشت.

او با حمایت کاخ سفید که اکنون در دست دموکرات هاست در این مقام ابقا می شود.

تیموتی گایتنر وزیر خزانه داری آمریکا گفت که مجلس سنا با تایید آقای برنانکی "کار درست" را انجام داده است.

او در بیانه ای گفت: "آقای برنانکی همچنان نقشی بسیار مهم در هدایت اقتصاد کشور به عهده خواهد داشت."

اما شلدون وایتهاس سناتور دموکرات گفت که وقت آن است که بانک مرکزی از "اختیارات عظیم" خود برای کمک به مردم استفاده کند.

به گزارش رویتر سناتور وایتهاس گفت وقت آن است که بعد از نجات "ضروری" موسسات مالی عمده آمریکا اکنون کمک به خانواده ها که آن را "همانقدر ضروری اگر نه ضروری تر" توصسف کرد شروع شود.

آقای برنانکی در سال 2006 جانشین الن گرین اسپن شد.

بانک مرکزی آمریکا از قدرت تعیین میزان بهره وام شبانه میان بانک ها که نهایتا بر میزان بهره وام های روزمره ای که به مردم و کاسبکاران داده می شود اثر می گذارد برخوردار است.

آقای برنانکی در ماه سپتامبر اعلام کرد که رکود در آمریکا احتمالا پایان یافته اما اقتصاد به دلیل وضعیت بد بازار کار تا مدتی ضعیف خواهد ماند.

مطالب مرتبط