رشد اقتصادی بی سابقه آمریکا

فروشندگان آمریکایی
Image caption یکی از دلایل رشد اقتصادی آمریکا افزایش خرید کالاهای مصرفی بوده است

تازه ترین آمار وزارت بازرگانی آمریکا نشان دهنده رشد اقتصادی سالانه غیر قابل انتظار این کشور است.

بنا بر این آمار نرخ رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه آخر سال 2009 معادل پنج ممیز هفت درصد بوده و نشان دهنده سرعت بی سابقه رشد اقتصادی این کشور از شش سال گذشته تا کنون است.

این رقم بیشتر از حدی است که قبلا تصور می شد و نشان می دهد که پس از یک رکود اقتصادی سخت، رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه سوم و چهارم سال گذشته میلادی بدون وقفه ادامه داشته است.

انتشار این آمار موجب خوشحالی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا خواهد شد که برای بهبود وضعیت اقتصادی تحت فشار قرار داشته است.

کریستینا رومر، اقتصاددان کاخ سفید گفت رشد قابل توجه اقتصادی در سه ماهه چهارم سال 2009، مثبت ترین خبر در باره اقتصاد آمریکاست.

اندرو واکر، گزارشگر بی بی سی در امور اقتصادی می گوید این آمار تا حدودی نشان دهنده افزایش خرید مردم و صادرات است ولی در عین حال به این موضوع نیز بستگی دارد که فروشندگان کالاها در صدد افزایش موجودی انبارهای خود که در زمان رکود اقتصادی به شدت کاهش یافته بود، برآمده اند.

اندرو واکر هشدار می دهد که به همین دلیل بعید به نظر می رسد یک چنین نرخ رشد اقتصادی در دراز مدت ماندگار باشد.

در همین حال دفتر تحلیل اقتصادی آمریکا که این آمار را انتشار داده بر این نکته تاکید کرده که تخمین رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه چهارم سال میلادی گذشته، بر اساس اطلاعات تکمیل نشده بوده و در آینده مجددا بررسی خواهد شد.

مطالب مرتبط