دهها هزار خودروی پژو و سیتروئن به کارخانه برمی گردد

Image caption پژو 107 یکی از خودروهایی است که شرکت فرانسوی سیتروئن پژو خواهان بازبینی مجدد آنها شده است

خودروسازی فرانسوی پژو - سیتروئن، بزرگترین خودروسازی در اروپا، اعلام کرده است 97 هزار دستگاه پژوی مدل "107" و سیتروئن مدل "سی- 1"، که در سراسر اروپا عرضه شده، نیازمند معاینه فنی است و باید به این شرکت پس داده شود.

این شرکت خودروسازی گفته است که این کار را از روی "احتیاط" می کند اما به نظر می رسد که نقص فنی پدال گاز دو مدل خودروی اعلام شده مشابه همان مشکلی است که باعث شد شرکت خودروسازی ژاپنی تویوتا اخیرا مجبور شود به تمام خریداران و فروشندگان خود هشدار دهد.

پژو 107 و سیتروئن C-1 در جمهوری چک ساخته شده است. این دو مدل در کارخانه ای در "کالین"، واقع در شرق پراگ، پایتخت چک ساخته شده است. در این کارخانه همچنین مدل "آیگو" تویوتا، ساخته می شود.

آیگو، پژو 107 و سیتروئن سی -1 عمدتا یک خودرو هستند که شکل ظاهری و تجهیزات داخل آنها با یکدیگر تفاوت هایی دارد.

به مشتریان دو مدل پژو و سیتروئن نامه فرستاده شده است که خودروی خود را به نزدیک ترین نمایندگی رسمی این شرکت ببرند تا معاینه و در صورت لزوم تعمیر شود.

طرح پدال ترمز در دو مدل خودرو یکی است.

هفته گذشته تویوتا، بزرگترین خودروسازی در ژاپن، از صاحبان یک میلیون و هشتصد هزار دستگاه خودروی این شرکت خواست آنها را پس بدهند تا پدال گاز معیوب آنها تعمیر شود. ظاهرا این پدال گازها طور طراحی شده است که ناگهانی و به طور غیر منتظره زیاد می شود.

در خواست امروز (دوشنبه، اول فوریه)، پژو و سیتروئن برابر است با 10 درصد از کل خودروهای پژوی 107 و سیتروئن سی - 1، که در جاده های اروپا در حرکتند.

"پی اس آ"، صاحب پژو - سیتروئن، گفته است کشورهایی که بیشترین فروش را داشته اند بیش از سایرین متضرر خواهند شد.

بیش از پانزده هزار دستگاه خودروی پژو و سیتروئن در فرانسه باید بازبینی فنی شود و شمار بیشتری در آلمان، بریتانیا، ایتالیا و اسپانیا.

در همین حال، تویوتا گفته است پدال گاز شمار نامعلومی از خودروهای ساخت این شرکت در خاورمیانه ممکن است مشکل فنی داشته باشد اما احتمال این که این موضوع باعث دردسر شود کم است چون آب و هوای این منطقه از جهان گرمتر است.

تویوتا در ایالات متحده نیز دست به کار شده و در شبکه های تلویزیونی این کشور، از شرق تا غرب، آگهی پخش کرده و به مشتریان خود اطمینان داده این شرکت تمام تلاش خود را می کند که خودروهای تویوتا کاملا امن باشد.

نایجل کندی، گزارشگر بی بی سی در امور اقتصادی اروپا می گوید اتفاقات اخیر باعث شده علاقمندان به خرید خودروهای تویوتا ابراز تردید کنند که شاید این شرکت در شتاب برای تبدیل شدن به بزرگترین فروشنده خودرو در جهان، کیفیت خودروهای خود را فدا کرده است.

به گفته گزارشگر بی بی سی خودروسازان آمریکایی که به دلیل رکود اقتصادی با مشکلات مالی فراوانی مواجه بوده اند اکنون امیدوارند از این فرصت برای ارتقاء فروش خود استفاده کنند.

مطالب مرتبط